IBM ogłosiło w kwietniu ubiegłego roku wyzwanie dla deweloperów dotyczące zagospodarowania odpadów żywności. Jego celem było opracowanie nowego rozwiązania tego problemu. Jednym z warunków było wykorzystanie własnych, otwartych technologii IBM. W tym tygodniu ogłoszono zwycięzcę. Została nim firma FreShip. Jej celem jest ograniczenie marnotrawstwa żywności poprzez przekierowywanie jej z jednego źródła do drugiego na podstawie jej świeżości, zgodnie z algorytmem komputerowym. Opiera się ona na założeniu, że różni nabywcy będą mieli różne wymagania lub oczekiwania, jeśli chodzi o świeżość.

FreShip rozwiązaniem problemu marnowania żywności?

FreShip

I tak supermarket może chcieć zaopatrzyć się owoce, zanim jeszcze dojrzeją, podczas gdy piekarz może chcieć, aby były już lekko przejrzałe. Rozwiązanie FreShip do nauczania maszynowego ma na celu wizualną analizę względnej świeżości żywności, a następnie przekierowanie jej przez łańcuch dostaw, tak aby ograniczyć straty. Analiza wizualna jest obsługiwana przez różnego rodzaju czujniki IoT, które są zintegrowane z kontenerami transportowymi.  Jest to dość proste rozwiązanie, które może mieć duży wpływ na łańcuchy dostaw i odpady spożywcze.

Zobacz też: Red Dead Redemption 2 na Google Stadia — przypomnijmy sobie wszystkie gry

Obecnie w Polsce ponad 35% świeżej żywności jest po prostu marnowane. Jest to ogromny problem, ponieważ to nie tylko ona idzie na straty. Dotyczy to także pracy, energii i wody. Podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym o tym, dokąd należy przekierować żywność, mogłoby znacznie zmniejszyć te straty. Przynajmniej czysto teoretycznie. Sam pomysł brzmi genialnie z punktu widzenia osoby zainteresowanej ekologią. Jednak nie oznacza to, że jest możliwy do wdrożenia z punktu widzenia logistyki. O tej niestety mam dość małe pojęcie. Dlatego wypowiadam się z perspektywy laika oczarowanego piękną wizją.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.