Firma Radxa ogłosiła podczas konferencji XDC 2019, że do końca października jej komputer Rock Pi 4C trafi do sprzedaży. Nowa wersja urządzenia oparta jest na modelu 4B, który zadebiutował w listopadzie 2018 roku. Jest jednak zauważalnym krokiem naprzód. Między innymi dodaje obsługę dwóch wyświetlaczy podłączonych poprzez Mini DisplayPort. Komputer może obsługiwać równocześnie jeden monitor 4K i jeden monitor 2K, z których każdy będzie pracował z częstotliwością odświeżania 60 Hz. Dla porównania Raspberry Pi 4 obsługuje dwa monitory 4K, ale przy odświeżaniu 30 Hz, lub monitor 4K i Full HD przy odświeżaniu 60 Hz.

Rock Pi 4C

Rock Pi 4C

 

Obsługa wielu wyświetlaczy ma pomóc Rock Pi 4C trafić do graczy. Tak przynajmniej stwierdził rzecznik firmy w swoim oświadczeniu. Dodał przy tym, że dodano także sterowniki dla układów graficznych ARM Mali. Szczerze wątpię, czy ta zmiana sprawi, że gracze zainteresują się nowymi komputerkami. Może jednak posłużyć entuzjastom jako baza do budowania urządzeń do emulacji gier z retrokonsol. Rock Pi 4C otrzymał również nową konfigurację RAM. Zamiast oferować 1 GB, 2 GB lub 4 GB pamięci LPDDR4-3200, nowy model będzie dostępny tylko z 4 GB pamięci LPDDR4 za pośrednictwem pojedynczego 64-bitowego układu.

Zobacz też: Oppo jest oryginalne, ale nie zawsze — nowy patent zdradza znane nam już rozwiązanie

Według producenta krok ten ma na celu zapewnienie najlepszych możliwych wrażeń z obsługi komputera. Firma Radxa ogłosiła, że nowy model jest oparty na tym samym procesorze co jego poprzednik. Mówimy więc o układzie RK3399. Rock Pi 4C oferuje również obsługę sieci Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0 i dwie magistrale USB 3.0. Firma obiecała, że cena nowego modelu nie ulegnie zmianie. Oznacza to, że przyjdzie nam za niego zapłacić równowartość 75 USD.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.