Większość osób, które kupują dyski SSD i korzysta z możliwości szyfrowania sprzętowego zapewnianych przez producentów, ufa, że ich dane są bezpieczne. Okazuje się jednak, że oprogramowanie sprzętowe tych urządzeń jest podatne na stosunkowo proste ataki. Te z kolei umożliwiają hakerom łatwy dostęp do danych. Z tego też powodu Microsoft umożliwia Windowsowi 10 szyfrowania AES, które jest oparte na oprogramowaniu. I to w zupełności niezależnie od szyfrowania wykonywanego wewnętrznie przez sam nośnik SSD.

Windows wspiera szyfrowanie SSD

Windows wspiera szyfrowanie SSD

 

SSD są coraz szybsze i tańsze z roku na rok. Jednak jest jedna funkcja, która jest równie ważna dla profesjonalistów: a mianowicie bezpieczeństwo i szyfrowanie. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczny poradnik dotyczący bezpieczeństwa wydanym przez Microsoft, wygląda na to, że producenci pozostawiają wiele do życzenia w tym zakresie. Firma otrzymała wiele zgłoszeń o lukach w szyfrowaniu sprzętowym stosowanym przez dyski samoszyfrujące. Nic więc dziwnego, że wprowadziła pewne zmiany w ostatniej aktualizacji systemu. Mają one umożliwić domyślne szyfrowanie oprogramowania na nowo podłączonych nośnikach SSD. Zostało to odkryte przez portal SwiftOnSecurity, który uważa, że Microsoft nie ufa już producentom dysków.

Zobacz też: Subway Surfers w wersji multiplayer od Snapchata. Nie tego się spodziewaliśmy

Nośniki danych klasy korporacyjnej cechuje silniejsze szyfrowanie i lepsza jakość oprogramowania układowego. Można więc założyć, że Microsoft jest ukierunkowany na urządzenia konsumenckie. Zmiana nie będzie miała zastosowania do istniejących dysków. Jednak można przełączyć je na szyfrowanie programowe poprzez ich niezaszyfrowanie, a następnie ponowne zaszyfrowanie.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.