Gry mobilne to niezwykle opłacalny biznes – tworzone produkcje nie muszą być przecież niezwykle rozbudowane czy ambitne, wystarczy, tylko by rozgrywka była wciągająca. Łatwo jednak na nich zarobić, nawet na prostych reklamach czy mikropłatnościach. Niestety szansa na wydanie dużej sumy pieniędzy to nie jedyne zagrożenie, jakie może spotkać gracza podczas zabawy. Okazuje się, że dużo poważniejszym ryzykiem jest możliwość utraty swoich prywatnych danych. O to powinny obawiać się osoby, które korzystały z aplikacji stworzonych przez firmę Zynga. W tym artykule dowiecie się, czy jesteście zagrożeni oraz co powinniście zrobić, by zachować bezpieczeństwo.

Wyciek danych z gier Zynga. Czy instalowaliście te produkcje?

Zynga to jeden z najpopularniejszych producentów gier mobilnych, o czym świadczy nawet sama giełda – analitycy przewidują, że wartość firmy pod koniec tego roku wzrośnie do 920 milionów dolarów. W portfolio korporacji znaleźć można produkcje takie jak Farmville, Mafia Wars, Words With Friends, Draw Something czy OMGPOP. To właśnie dane użytkowników tych trzech ostatnich gier zostały publicznie udostępnione w sieci przez organizację hakerów, która określa się mianem Gnosticplayers. Szacuje się, że poszkodowanych może być nawet 200 mln osób, zarówno użytkowników Androida, jak i iOS-a. Jakie dane wyciekły jednak do sieci?

Zobacz także: Nieoficjalna wersja Androida 10 udostępniona dla pięciu nowych urządzeń.

Serwis The Hacker News informuje, że dane około 200 mln graczy Words With Friends, które zostały udostępnione w sieci przez Gnosticplayers to m.in.:

  • imiona i nazwiska użytkowników,
  • adresy e-mail,
  • ID użytkowników,
  • zaszyfrowane hasła (SHA1)
  • tokeny, służące do resetu hasła,
  • numery telefonów,
  • ID połączonych kont Facebook,
  • ID kont Zynga.

Do sieci wyciekły również informacje na temat kont użytkowników gier Draw Something oraz OMGPOP. Jedyna różnica jest taka, że w przypadku tych dwóch produkcji hasła nie były zaszyfrowane! Zynga poinformowała swoich konsumentów o zajściu, jednak nie wchodząc w żadne szczegóły – wszystkie informacje, jakie zatem mamy pochodzą z nieoficjalnych, jednak zaufanych źródeł.

Co powinny zrobić poszkodowane osoby?

Jeśli na swoim urządzeniu instalowaliście gry Zengi, to zachęcam Was do jak najszybszej zmiany haseł, nie tylko na koncie do gier, lecz również na wszystkich portalach, gdzie korzystacie z identycznych danych logowania. Przechowywanie haseł w niezaszyfrowanej formie w dzisiejszych czasach jest niedopuszczalne, o czym mówią nawet eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci, którzy skomentowali już tę sprawę. Miejmy zatem nadzieję, że wobec firmy wyciągnięte zostaną odpowiednie konsekwencje. Na przyszłość zalecam wam również korzystanie z menadżerów haseł, ponieważ tworzą one unikatowe i ciężkie do złamania dane logowania. W przypadku, gdy dojdzie do wycieku informacji, wystarczy zmienić wyłącznie jedno hasło, by pozostać bezpiecznym. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: Forbes

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.