W drugim kwartale tego roku rynek mobilny zmienił się na dobre. Rozpędzona lokomotywa wykoleiła się i mowa oczywiście o Huawei, a przyczyną okazuje się wojna gospodarcza Stanów Zjednoczonych i Chin. Cierpi na tym nie tylko producent, który już się powoli przygotowywał do zajęcia fotelu lidera, ale też konsumenci. Jednak ci ostatni mogą dopiero przekonać się, co to znaczy ulga ze strony USA, a właściwie jej brak, gdyż zbliża się koniec tymczasowego zawieszenia Huawei.

Wojna nabiera tempa — Huawei nie może liczyć na ulgi ze strony USA

USA odracza podniesienie cła

Już pół roku trwa potyczka pomiędzy Huawei i USA. Pierwsze, trzymiesięczne zawieszenie dostępu do amerykańskiej technologii, Chińczycy skończyli z dobrymi nadziejami, gdy Donald Trump zdecydował się na swego rodzaju ułaskawienie z myślą o rodzimych firmach. Niedługo później chiński rząd zdecydował się zrezygnować z importowania produktów ze Stanów Zjednoczonych, co błyskawicznie odbiło się na tym, że Huawei otrzymał kolejne trzy miesiące zawieszenia. Te kończą się już w listopadzie i jak podają najnowsze źródła, to Chińczycy tym razem nie mają szans na wyjście obronną ręką z tych opersji. Mało tego, jak donosi Bloomberg, amerykański rząd ma zamiar zmuszać do rezygnowania z korzystania z technologii Huawei. W USA pojawiają się ogromne dofinansowania dla firm, a kraje alianckie mają wręcz zakaz współpracy z chińskim gigantem. Tyczy się to w głównej mierze tworzenia infrastruktury 5G z wykorzystaniem rozwiązań Huawei.

Zobacz też: Co zmieniło się w iPadOS?

Co w tej sytuacji robi Huawei? Wiele mówi się o tym, że firma zacznie sprzedawać licencję do swojej technologii. Mimo wszystko nadal cierpią na tym klienci. Teoretycznie po prostu nie możemy kupić nowych smartfonów Chińczyków, ale też nie da się ukryć, że Huawei w dużej mierze napędzał rynek, wprowadzając wiele innowacji. Teraz, gdy są one oferowane głównie w Azji, musimy liczyć na to, że konkurencja nie zwolni.

Źródło: Phone Arena, Bloomberg

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.