Firma D-Wave Systems ogłosiła dzisiaj pierwszą sprzedaż swojej następnej generacji komputera do wyżarzania kwantowego o pojemności 5 000 qubitów do Narodowego Laboratorium w Los Alamos (LANL). Komputer otrzymał również oficjalną nazwę rynkową: Advantage. Podkreśla ona, że nowy system będzie się koncentrował na oferowaniu firmom przewagi nad konkurentami, którzy nie mają własnego kwantowego komputera.

D-Wave 5000Q

D-Wave 5000Q

Komputer do wyżarzania kwantowego jest wyspecjalizowanym typem komputera kwantowego, który może pomóc w rozwiązywaniu problemów optymalizacyjnych związanych z logistyką. D-Wave powiedziała, że LANL jest od dawna jej klientem, który wraz ze swoimi pratrnerami opracował ponad 60 aplikacji dla systemu D-Wave 2000Q poprzedniej generacji, a teraz jest to również pierwszy, który wypróbował nowy system 5000Q.

Już po raz trzeci zmodernizowaliśmy nasz system D-Wave. Każda aktualizacja umożliwiła nowe badania nad rozwojem algorytmów kwantowych i nowych narzędzi wspierających misję bezpieczeństwa narodowego Los Alamos. Obliczenia kwantowe to krytyczny obszar badań, a nasi badacze są podekscytowani uzyskaniem dostępu do systemu kwantowego D-Wave’s Advantage.

— powiedziała w oświadczeniu zastępca dyrektora laboratorium LANL ds. symulacji i obliczeń Irene Qualters.

Zobacz też: Pozew: Zakaz spalania węgla dla Elektrowni w Bełchatowie od 2035 roku

Dzięki modernizacji LANL będzie miał dostęp do nowego procesora kwantowego, który ma większą liczbę qubitów. To jednak nie wszystko. System ten ma także niższy poziom szumów i nową, wysoce powiązaną topologię qubitów. Wszystko to pozwala na znacznie wyższą wydajność przy rozwiązywaniu algorytmów kwantowych w porównaniu z poprzednią generacją. D-Wave organizuje półroczną konferencję użytkowników, która odbędzie się w tym tygodniu w Newport, Rhode Island. Pionierzy kwantowi i początkujący twórcy aplikacji kwantowych będą tam dyskutować o potencjale nowego systemu. A także o tym, jakie nowe aplikacje kwantowe mogą być z nim zbudowane.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.