Przedstawiciel handlowy USA (USTR) ogłosił w piątek, że zniósł cła na towary importowane z Chin o wartości 200 mld USD. Dotyczyły one kart graficznych, płyt głównych i obudów komputerowych, a także niektórych urządzeń peryferyjnych do gier. Teraz towary te będą zwolnione z podwyższonego cła pobieranego w ramach wojny handlowej między USA i Chinami. Przynajmniej do czasu zakończenia tymczasowego zwolnienia w sierpniu 2020 roku.

USA odracza podniesienie cła

USA odracza podniesienie cła

Amerykańskie cła na towary produkowane w Chinach wydatkowały się na pokrycie olbrzymich kwot. Mówimy tu o setkach miliardów dolarów wartości towarów w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Ostatnia ekspansja dotknęła produkty o wartości 110 miliardów dolarów, w tym Apple Watch i bezprzewodowe urządzenia audio. Wzrost cła z 20% do 25% miał również wpłynąć na towary o wartości 250 miliardów dolarów, począwszy od 1 października. Jednak administracja Trumpa opóźniła tę podwyżkę do 15 października. Teraz wielu elementom z przemysłu PC, jak również rynku konsoli do gier, zostało udzielone krótkie ułaskawienie. USTR powiedział w publicznym dokumencie opublikowanym w Federalnym Rejestrze 20 września, że wiele urządzeń elektronicznych zostanie wyłączonych z dodatkowych opłat do 7 sierpnia 2020 roku. Biuro wykonawcze opublikowało również oświadczenie w jednym akapicie o rozmowach handlowych na poziomie zastępcy pomiędzy USA i Chinami, które miały miejsce 19 i 20 września.

Dyskusje te były owocne, a Stany Zjednoczone z niecierpliwością oczekują, że w październiku przyjmą delegację z Chin na spotkania na głównym szczeblu.

— stwierdziło USTR w oświadczeniu.

Zobacz też: Samsung sprawi, że wcięcie na aparat selfie będzie jeszcze mniej inwazyjne

Opóźnione cła wraz ze zwolnieniami przyznanymi w piątek miały prawdopodobnie pomóc w tych dyskusjach. Jest ono ostatnim sposobem na załagodzenie skutków wojny handlowej dla amerykańskich firm technologicznych. Cła rozszerzają się, zwiększają, a następnie są opóźniane w zależności od tego, jak poszły rozmowy między krajami. Jeśli rozmowy październikowe nie pójdą dobrze, to będziemy mieli do czynienia z kolejnymi podwyżkami cła. Po nich natomiast nastąpi ich ponowne odroczenie.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.