Naukowcy z ETH Zurich w Szwajcarii opracowali elastyczne akumulatory cienkowarstwowe, które można zginać, rozciągać i skręcać bez zakłócania przepływu energii. Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych, które przy zginaniu stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Kluczową innowacją akumulatorów elastycznych są kolektory prądu dla anody i katody. Są one wykonane z giętego kompozytu polimerowego, który zawiera przewodzący prąd elektryczny węgiel pokryty od wewnątrz cienką warstwą płatków srebra o wielkości mikronów.

Elastyczne akumulatory

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Płatki zachodzą na siebie jak dachówki, więc gdy są rozciągnięte, nadal pozostają ze sobą w kontakcie. W przypadku zbyt dużego rozciągnięcia prąd elektryczny może nadal przepływać przez kompozyt dzięki zawartości węgla, choć wtedy mamy do czynienia z wyższym oporem wewnętrznym. Innym istotnym elementem prototypu baterii jest elektrolit żelowy, który jest uważany za znacznie bezpieczniejszy niż elektrolity stosowane obecnie.

Płynne elektrolity w dzisiejszych bateriach są łatwopalne i toksyczne.

— powiedział Markus Niederberger, profesor ds. materiałów wielofunkcyjnych w ETH Zurich.

Zobacz też:

Dla zespołu ważne jest, aby w przypadku wycieku materiał, który wydostaje się z baterii, nie powodował żadnych uszkodzeń. Jak to często ma miejsce w przypadku postępów w dziedzinie akumulatorów, projekt jest daleki od ukończenia. Zespół powiedział, że musi wymyślić lepszy sposób trzymania komponentów razem, aby się nie rozszczelniły. Chcą również mieć możliwość dołączenia większej ilości materiału na elektrodę. Poza niedociągnięciami akumulator ciągliwy ma kilka zastosowań w świecie rzeczywistym. Oprócz elastycznej elektroniki takie baterie mogłyby być również szyte bezpośrednio do tekstyliów w celu uzyskania inteligentnej odzieży. Będą miały także kluczowe znaczenie dla elastycznych czujników do monitorowania zdrowia.

Źródło: TechSpot
Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.