Optymalizacja energetyczna jest niezwykle istotna. Dzięki niej możemy zaoszczędzić więcej energii. Oszczędności te przełożą się nie tylko na mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Pozwolą także na mniejsze wykorzystanie nieodnawialnych paliw dla elektrowni i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Oczywiście nie rozwiązuje to problemu w pełni, jednak na to nie ma panaceum. Należy działać tam, gdzie to możliwe i obniżać szkodliwą działalność dla środowiska, nawet jeśli pozornie to, co robimy, nie ma większego znaczenia.

Ekologiczne PlayStation 5

Ekologiczne PlayStation 5

PlayStation następnej generacji od Sony może być w niektórych scenariuszach znacznie bardziej energooszczędny niż PlayStation 4 dzięki zmodyfikowanej funkcji suspend-to-RAM. Ma ona znacznie zmniejszy zużycie energii. Jednak tylko wtedy, gdy zdecydujemy się z niej skorzystać. Prezes i dyrektor generalny SIE Jim Ryan w ostatnim wpisie na blogu powiedział, że PlayStation 5 będzie w stanie zawiesić rozgrywkę na pamięci operacyjnej w sposób, który zużywa znacznie mniej energii niż PS4. Szacuje się, że będzie to wymagało jedynie 0,5 W. Ryan powiedział, że jeśli tylko jeden milion graczy włączy tę funkcję, zaoszczędzi to równowartość średniego zużycia energii elektrycznej przez 1000 amerykańskich domów.

Zobacz też: Google Play Pass przedstawiony — abonament dla ponad 350 gier i aplikacji bez reklam

Zgodnie z raportem Rady Obrony Zasobów Naturalnych z 2014 roku zużycie energii w PS4 nie jest aż tak wysokie. Konsola zużywa około 8,5 W w trybie czuwania. Natomiast jej zużycie wzrasta do około 89 watów podczas strumieniowania wideo i około 137 watów podczas aktywnej gry. Jednak biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych konsol, dostajemy już całkiem spore liczby. Sony podjęło kroki w celu zmniejszenia zużycia energii na PS4. Robi to między innymi poprzez zastosowanie bardziej wydajnego SoC. Nie jest jednak jasne, czy miało to miejsce przed czy po raporcie z 2014 roku. To wszystko jest częścią nowej inicjatywy.  Ma ona na celu przyczynienie się do wysiłków Komisji Ochrony Środowiska ONZ poprzez nowe partnerstwo o nazwie Playing for the Planet Alliance. Program ma na celu przesunięcie branży gier hazardowych w kierunku zrównoważonego rozwoju. Co ciekawe już zyskał poparcie 30 najbardziej wpływowych firm w sektorze.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.