ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Protesty przeciwko 5G

Irracjonalny lęk przed 5G zatacza coraz większe kręgi

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Technologia 5G jest stopniowo wprowadzana na rynek światowy. Wśród wielu osób istnieje irracjonalna obawa, że nowa technologia może przynieść wiele zagrożeń dla zdrowia, a nawet kontrolę umysłów. Krytycy twierdzą, że zagrożenie i ryzyko związane z promieniowaniem elektromagnetycznym infrastruktury 5G dla ludzi i środowiska jest potencjalnie wyższe niż w przypadku technologii mobilnych poprzednich generacji, chociaż takie obawy są sprzeczne z faktami naukowymi. Protest w tej sprawie odbył się w weekend w szwajcarskiej stolicy.

Protesty przeciwko 5G

Protesty przeciwko 5G

Obawy społeczne wobec 5G mają się coraz lepiej. Głównym argumentem jest domniemane zagrożenie zdrowia, które technologia może rzekomo przynieść. Operatorzy telekomunikacyjni w Szwajcarii rozpoczęli instalację nowych anten kompatybilnych 5G na początku tego roku. Wywołała ona podziały w kraju. Ci rozsądniejsi stawiają ją jako konieczność dla rozwoju gospodarczego, podczas gdy inni obawiają się zwiększonego promieniowania pochodzącego z anten. W ciągu weekendu tysiące osób protestowało w Bernie i zebrało się przed budynkiem szwajcarskiego parlamentu z tabliczkami, aby wyrazić swoje obawy związane z nową technologią.

Fakt, że tak wiele osób protestowało, jest mocnym sygnałem przeciwko niekontrolowanemu wprowadzeniu anten 5G.

— powiedział Tamlin Schibler Ulmann, współprzewodniczący grupy Frequenica, która zorganizowała wiec.

Przyznam jednak, że dla mnie to żaden argument. Szkodliwość to kwestia badań, a nie decyzji społecznej. Przeciwnicy 5G twierdzą, że promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez nowe anteny stwarza bezprecedensowe zagrożenia dla zdrowia i środowiska w porównaniu z poprzednimi technologiami. Petycji online również okazały się skuteczne. Spowodowały, że kilku szwajcarskich operatorów zdecydowało się odłożyć budowę nadajników w Genewie, Vaud, Fribourg i Neuchatel.

Zobacz też: Aparat w ekranie Xiaomi Mi Mix Alpha to tylko ciekawostka w stosunku do jego wyglądu

Przeciwnicy 5G chcą także zorganizować referendum. Ma ono na celu zawieszenie dalszych prac nad 5G. Przynajmniej do czasu przeprowadzenia dokładnej oceny ryzyka związanego z tą technologią. W Stanach Zjednoczonych FCC powtórzyła ostatnio, że 5G jest bezpieczne w użyciu. Natomiast rząd szwajcarski powołał w zeszłym roku grupę ekspertów do oceny ryzyka związanego z wprowadzeniem tej technologii. Oczekuje się, że ich wyniki zostaną opublikowane do końca bieżącego roku. Podejrzewam jednak, że nie zostaną uznane przez przeciwników 5G za wiarygodne.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy