Ostatnimi czasy Google znacznie lepiej dba o bezpieczeństwo swojego sklepu z aplikacjami – dodawane programy są dokładniej skanowane, a firma sprawniej reaguje na odkryte zagrożenia. Okazuje się jednak, że zaimplementowane systemy nie zawsze są doskonałe: w Sklepie Play odkryto dwie złośliwe aplikacje fotograficzne, które zarabiały na nieświadomych użytkownikach.

Aplikacje typu adware pobrane ponad 1,5 mln razy. Czy je instalowałeś?

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci informują, że w sklepie Google Play odnaleziono dwie popularne, złośliwe aplikacje, które łącznie pobrane zostały ponad 1,5 mln razy. Nazwy programów to Sun professional Beauty Camera oraz Funny Sweet Beauty Selfie Camera – przy ich pomocy użytkownicy mogli wykonywać nieco ładniejsze zdjęcia typu selfie. Niestety w gratisie na ich urządzeniach instalowane było adware, które wyświetlało natrętne reklamy w każdym miejscu systemu. Warto wspomnieć również o innych uprawnieniach oprogramowania, przez które cyberprzestępcy mogli uzyskać dostęp do danych użytkownika, nie wspominając już o efektach ubocznych takich jak szybsze rozładowywanie się smartfona. Dlaczego jednak złośliwe oprogramowanie nie zostało wykryte przez Google Play Protect? Okazuje się, że cyberprzestępcy odpowiednio zabezpieczyli kod swoich programów w taki sposób, by nie dało się go odczytać. To jednak powinno już wzbudzać podejrzenia – kto bowiem tak bardzo chroni na tyle proste aplikacje?

Zobacz też: DxOMark otwiera się na obiektywy szerokokątne i tryb nocny.

Podsumowując – jeśli korzystaliście ze wspomnianych w artykule aplikacji, to natychmiast usuńcie je ze swojego urządzenia. Na przyszłość warto pamiętać o tym, by przed instalacją jakiegokolwiek programu sprawdzać jego uprawnienia oraz opinie ze sklepu Google Play. Ten prosty sposób w większości przypadków pozwala na uniknięcie zagrożenia.

Źródło: Wandera

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.