android malware anubis

Korzystałeś z tych popularnych aplikacji fotograficznych? Mogłeś zainfekować swój telefon!

Newsy

Ostatnimi czasy Google znacznie lepiej dba o bezpieczeństwo swojego sklepu z aplikacjami – dodawane programy są dokładniej skanowane, a firma sprawniej reaguje na odkryte zagrożenia. Okazuje się jednak, że zaimplementowane systemy nie zawsze są doskonałe: w Sklepie Play odkryto dwie złośliwe aplikacje fotograficzne, które zarabiały na nieświadomych użytkownikach.

Aplikacje typu adware pobrane ponad 1,5 mln razy. Czy je instalowałeś?

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem w sieci informują, że w sklepie Google Play odnaleziono dwie popularne, złośliwe aplikacje, które łącznie pobrane zostały ponad 1,5 mln razy. Nazwy programów to Sun professional Beauty Camera oraz Funny Sweet Beauty Selfie Camera – przy ich pomocy użytkownicy mogli wykonywać nieco ładniejsze zdjęcia typu selfie. Niestety w gratisie na ich urządzeniach instalowane było adware, które wyświetlało natrętne reklamy w każdym miejscu systemu. Warto wspomnieć również o innych uprawnieniach oprogramowania, przez które cyberprzestępcy mogli uzyskać dostęp do danych użytkownika, nie wspominając już o efektach ubocznych takich jak szybsze rozładowywanie się smartfona. Dlaczego jednak złośliwe oprogramowanie nie zostało wykryte przez Google Play Protect? Okazuje się, że cyberprzestępcy odpowiednio zabezpieczyli kod swoich programów w taki sposób, by nie dało się go odczytać. To jednak powinno już wzbudzać podejrzenia – kto bowiem tak bardzo chroni na tyle proste aplikacje?

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Zobacz też: DxOMark otwiera się na obiektywy szerokokątne i tryb nocny.

Podsumowując – jeśli korzystaliście ze wspomnianych w artykule aplikacji, to natychmiast usuńcie je ze swojego urządzenia. Na przyszłość warto pamiętać o tym, by przed instalacją jakiegokolwiek programu sprawdzać jego uprawnienia oraz opinie ze sklepu Google Play. Ten prosty sposób w większości przypadków pozwala na uniknięcie zagrożenia.

Źródło: Wandera


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x