DxOMark to platforma, którą zapewne doskonale znacie. Firma DxO przygotowała specjalne algorytmy, które pozwalają na uniwersalną ocenę zdjęć i filmów aparatów, jak i urządzeń mobilnych. Tym sposobem tworzy się ranking, który niejako jest w stanie pokazać nam, jak dane modele wypadają pod kątem fotografii względem siebie. Naturalnie nie jest to idealny system, bo producenci są w stanie przygotować się do tego typu testów. Niemniej widać, że DxOMark nie patrzy ślepo na to, co jest obecnie, bo wprowadza istotne zmiany.

DxOMark dostosowuje się do obecnych standardów — obiektywy szerokokątne i tryb nocny traktowane osobno

Powyżej możecie zobaczyć, na jakie aspekty między innymi DxOMark będzie zwracać teraz uwagę. Naturalnie ogłoszenie nowych algorytmów musi wpłynąć na aktualne wyniki w rankingach. Dlatego firma ponownie wzięła na warsztat kilkanaście modeli i tym samym zaktualizowała ostateczne oceny, co przekłada się na następującą tabelę:

dxomark zmiany tryb nocny szerokokatny obiektyw

W ten sposób wyraźnie widać, że zyskały smartfony, które i tak znajdowały się w ścisłej czołówce. Jeśli jednak interesują Was wyniki w nowych kategoriach, to oto czołówka:

Samsung Galaxy Note10+ tak naprawdę zdominował nowe podejście DxOMark.

Zobacz też: Pixel 4 XL kontra Samsung Galaxy Note10+ – który ma lepszy aparat?

O czym jeszcze firma powinna pomyśleć w kontekście swojego rankingu? Naturalnie o lepszym zabezpieczeniu się przed oszustwami producentów. Jednak to wtedy gryzłoby się z samym profilem biznesowym DxO — w końcu zarobek jest między innymi z takich licencji, aniżeli wyświetleń publikowanych rankingów. Dlatego tradycyjnie przypominam, aby na poszczególne wyniki patrzeć z drobnym przymrużeniem oka.

Źródło: DxOMark

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.