Google to jedna z największych firm świata. Nie jest to jednak marka, która nie ma nic za uszami. Od 2015 roku we Francji toczył się bowiem proces w sprawie unikania płacenia podatków przez giganta z Mountain View. Teraz obie strony doszły do porozumienia, a Google zgodziło się zapłacić ogromną karę.

Google ukarane za niepłacenie podatków we Francji

Google Logo

Francuscy urzędnicy doszli do wniosku, że Google nie zgłosiło wszystkich aspektów podlegających opodatkowaniu we Francji. Z tego też powodu od 2015 roku toczyła się zawzięta batalia pomiędzy Francją a Google. Spór w końcu dobiegł końca – strony zgodziły się zawrzeć ugodę. Z początku francuskie ministerstwo finansów domagało się od Google zapłaty kwoty opiewającej na 1,6 miliarda euro, jednak w ostateczności suma ta uległa zmianie. Google zgodziło się bowiem karę grzywny w wysokości 500 milionów euro oraz 465 milionów euro z tytułu zaległych podatków.

Zobacz także: Rynek hearables – jak poradziły sobie poszczególne firmy w drugim kwartale 2019 roku?

Kwota opiewająca na prawie miliard euro jest dla nas bez dwóch zdań ogromna, jednak dla giganta z Mountain View to suma „do przełknięcia”. To oczywiście nie pierwszy raz, gdy Google zmuszone jest zapłacić sporą sumkę – niedawno dowiedzieliśmy się, że firma została ukarana grzywną 170 milionów dolarów za naruszenie prywatności dzieci w ramach serwisu YouTube. Ciężko powiedzieć, czy dzisiejsza ugoda sprawi, że w przyszłości nie będziemy już mieć do czynienia z podobnymi sytuacjami. Google płaci w Europie bardzo niewielkie podatki i widać, że coraz większej liczbie państw przestaje się to podobać. Pożyjemy, zobaczymy.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Kościański

Pasjonat nowych technologii, dobrych seriali i gier.