Mozilla odnawia swój program Test Pilot i wprowadza wersję beta rozszerzenia sieci prywatnej. Choć działa podobnie jak VPN, Mozilla chce odwoływać się raczej do zwolenników prywatności niż abonentów Netflixa. Program Test Pilot Mozilli umożliwił użytkownikom wypróbowanie nowych funkcji Firefoksa bez konieczności instalowania rozwojowej wersji przeglądark. Firma zamknęła Test Pilot w styczniu, ale przywraca go z nowym rozszerzeniem beta sieci prywatnej, które działa podobnie jak VPN. Rozszerzenie to zapewnia w zasadzie szyfrowaną ścieżkę do Internetu, która również dodaje odrobinę funkcjonalności prywatności. Po podłączeniu do publicznej sieci Wi-Fi rozszerzenie przepuszcza ruch internetowy przez bezpieczny tunel w celu ochrony wszelkich poufnych danych, takich jak loginy bankowe i transakcje. Utrzymuje on również adres IP użytkownika wykryciu. Robi to w celu ochrony przed urządzeniami śledzącymi innych producentów i sieciami reklamowymi. Istnieje pomocny przełącznik do włączania i wyłączania rozszerzenia w razie potrzeby.

Firefox Test Pilot powraca

Firefox Test Pilot

Brzmi to tak, jakby fundacja za wszelką cenę unikała nazywania sieci VPN siecią VPN. Mozilla uważa jednak, aby nie oferować rozszerzenia sieci prywatnej pod tą nazwą. Wybiera zamiast tego terminów bezpieczna, zaszyfrowana ścieżka. Ponieważ wiele osób korzysta z VPN w celu obejścia ograniczeń geolokalizacyjnych dla usług takich jak Netflix. Dlatego też Mozilla próbuje oprzeć się na prywatności jako głównym celu. Cloudflare dostarcza rzeczywiste serwery proxy dla rozszerzenia.

Istnieje wiele sposobów, na jakie narażone są Twoje dane osobowe: zagrożenia online są wszędzie, niezależnie od tego, czy wynikają one z wiadomości e-mail typu phishing, czy też z naruszenia danych. Często zdarza się, że korzystasz z bezpłatnej sieci Wi-Fi w gabinecie lekarskim, na lotnisku lub w kawiarni. Z tej samej sieci mogą korzystać dziesiątki osób — przypadkowo sprawdzając sieć i otrzymując aktualizacje w mediach społecznościowych. To sprawia, że Twoje dane osobowe są podatne na ataki osób, które mogą czaić się, czekając na wykorzystanie tej sytuacji w celu uzyskania dostępu do Twoich danych osobowych. Korzystanie z sieci prywatnej Firefox pomaga chronić Cię przed hakerami czającymi się na widoku na połączeniach publicznych.

Zobacz też: Mały, cichy i energooszczędny – Intel stworzył idealnego PC do biura

Mozilla mówi, że wiele się nauczyła od lojalnej grupy użytkowników, którzy przekazali cenne informacje zwrotne. Doprowadziło to do zmian w funkcjach i usługach. Spowodowało nawet, że niektóre projekty zostały całkowicie anulowane z powodu niezadowolenia użytkowników. Nowa wersja Test Pilot jest zwieńczeniem wyciągniętych wniosków. Dodatkowo będzie nawet zawierać produkty, które nie są związane z samą przeglądarką Firefox.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.