USB Implementers Forum (USB-IF), odpowiedzialne za tworzenie specyfikacji USB, opublikowało dzisiaj specyfikację USB4. Oprócz usunięcia spacji z systemu nazewnictwa USB4 oferuje dwukrotnie większą przepustowość niż USB 3.2, co daje maksymalną wartość na poziomie 40 Gbps przy użyciu odpowiednio certyfikowanych kabli.

USB4

USB4

USB-IF ogłosił wstępną specyfikację USB4 w marcu. Oprócz zwiększonej przepustowości USB4 oferuje możliwość optymalnego skalowania alokacji dla wyświetlania przepływu danych, co umożliwia tworzenie łańcuchów urządzeń, nawet jeśli są one mieszanką zewnętrznych wyświetlaczy i urządzeń napędzanych danymi, takich jak zewnętrzne pamięci masowe. Oznacza to, że możliwe jest podłączenie dużej ilości urządzeń do jednego portu w sposób szeregowy. Interfejs USB następnej generacji będzie również wstecznie kompatybilny z USB 2, USB 3.2 i Thunderbolt 3. Kompatybilność z tym ostatnim wraz z niektórymi ulepszeniami wprowadzonymi do USB4 jako całości wynika z zastosowania przez Intel technologii Thunderbolt w specyfikacji USB. Oznacza to, że produkty zgodne z technologią Thunderbolt nie będą już musiały wnosić opłaty licencyjnej na rzecz firmy. To powinno zachęcić producentów do przyjęcia Thunderbolt w swoich urządzeniach wcześniej niż później.

Zobacz też: Klasyczny RTS doczeka się kontynuacji na smartfonach

USB-IF planuje ogłosić nową specyfikację złącza USB Type-C do obsługi magistrali USB4. Grupa planuje ujawnić więcej na temat swoich planów dotyczących USB4, USB Type-C, USB Power Delivery. A także nowych strategii brandingowych USB-IF na konferencjach USB Developer Days w Seattle i Tajpej jeszcze w tym roku. Nam natomiast nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i czekać na pierwsze urządzenie z USB4 na pokładzie.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.