Dziś Huawei oskarżył Stany Zjednoczone o przeprowadzanie ataków cybernetycznych, próby uwięzienia, bezprawne przeszukania i wiele więcej. Firma twierdzi, że Stany Zjednoczone używają wszelkich dostępnych narzędzi, w tym pozbawionych skrupułów środków, aby zakłócić działalność biznesową Huawei i jego partnerów. Oskarżenia, wysuwane bez dowodów, pojawiają się dzień po podpisaniu przez USA i Polskę umowy o rygorystycznym badaniu urządzeń sieciowych 5G pochodzących od zagranicznych dostawców, takich jak Huawei.

Huawei oskarża USA

Huawei oskarża USA

Według Huawei Stany Zjednoczone poinstruowały organy ścigania, aby zagrażały, groziły, zmuszały, nakłaniały i podżegały obecnych i byłych pracowników Huawei. Producent twierdzi, że Stany Zjednoczone bezprawnie przeszukiwały, zatrzymywały i aresztowały ich pracowników. Ponadto wysyłały agentów FBI do domów pracowników, wykopywały stare sprawy cywilne, które zostały rozstrzygnięte i popełniały różne inne wykroczenia. Nienazwane źródło powiedziało The Wall Street Journal, że co najmniej trzech pracowników biura Huawei w USA skontaktowało się w tym roku z amerykańskimi organami ścigania.

Zobacz też: Chcesz pomóc zadbać o środowisko? Obejrzyj film porno

Nie jest niczym niezwykłym, że agenci FBI odwiedzają obecnych i byłych pracowników firmy, która jest przedmiotem dochodzenia. Oprócz obaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego, Stany Zjednoczone podobno badają nowe zarzuty dotyczące kradzieży własności intelektualnej. Oskarżenia Huawei zostały przedstawione w nieco niepowiązanym komunikacie prasowym. Miał on głównie na celu obalenie odrębnych zarzutów, że Huawei dopuścił się naruszenia patentu. Pod koniec ubiegłego miesiąca, WSJ poinformował, że Departament Sprawiedliwości USA zbadał Huawei w sprawie zarzutów, że ukradł własność intelektualną opatentowaną w USA. W dzisiejszym komunikacie prasowym Huawei powiedział, że te zarzuty są fałszywe.

Zdecydowanie potępiamy złośliwy, uzgodniony wysiłek rządu USA, by zdyskredytować Huawei i ograniczyć jego pozycję lidera w branży.

— napisał Huawei.

Firma wielokrotnie zaprzeczała oskarżeniom wysuwanym przez administrację Trumpa. Wśród nich znajdują się zarzuty, że Huawei jest na łasce chińskich urzędników państwowych.

Zarzuty Huawei znajdują się poniżej:

  • Nakazanie organom ścigania, grozić, zmuszać, nakłaniać zarówno obecnych, jak i byłych Huawei, aby zwrócili się przeciwko firmie i pracowali dla nich.
  • Bezprawne przeszukiwanie, zatrzymywanie, a nawet aresztowanie pracowników i partnerów Huawei.
  • Próby uwięzienia lub udawanie pracowników Huawei w celu ustalenia, czy są oni legalnie pretendujący do bezpodstawnych oskarżeń przeciwko firmie.
  • Rozpoczęcie ataków cybernetycznych w celu przeniknięcia do intranetu i wewnętrznych systemów informatycznych Huawei.
  • Wysyłanie agentów FBI do domów pracowników Huawei i wywieranie na nich nacisków w celu zebrania informacji o firmie.
  • Mobilizowanie i spiskowanie z firmami, które współpracują z Huawei lub mają konflikt biznesowy z Huawei, w celu wniesienia bezpodstawnych oskarżeń przeciwko firmie.
  • Rozpoczęcie dochodzenia na podstawie fałszywych doniesień medialnych, które dotyczą firmy.
  • Wykrywanie starych spraw cywilnych, które zostały już rozstrzygnięte. Selektywne wszczynanie dochodzeń w sprawach karnych lub wnoszenie zarzutów karnych przeciwko Huawei w oparciu o roszczenia dotyczące kradzieży technologii.
  • Utrudnianie normalnej działalności gospodarczej i komunikacji technicznej poprzez zastraszanie, odmowę wydania wizy, zatrzymanie przesyłki itp.

Jak widać lista jest niezwykle obszerna. Z drugiej jednak strony producent nie przedstawił dowodów na jej poparcie.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.