W zeszłym miesiącu Huawei ujawnił swój własny system operacyjny zwany Harmony OS. Mimo że platforma była rozwijana przez wiele lat, chiński gigant został zmuszony do przyspieszenia prac nad nią z powodu amerykańskiego zakazu. Firma wydaje się czynić znaczne postępy, ponieważ kilka dni temu uruchomiła również stronę internetową dla projektu Ark Compiler, która pomoże programistom tłumaczyć aplikacje na nową platformę firmy. Senior Global Product Manager Peter Gauden podzielił się kilkoma bardziej przyjemnymi informacjami dotyczącymi systemu operacyjnego.

Plany Huawei co do Harmony OS

Plany Huawei co do Harmony OS

Huawei uważa, że jego system operacyjny powinien osiągnąć dojrzałość w ciągu pięciu — dziesięciu lat. Harmony OS jest określany jako futurystyczna platforma. Będzie ona działać bezproblemowo w odniesieniu do różnych produktów: od telewizorów po samochodowe systemy rozrywki. Gauden mówi, że używanie jednego systemu operacyjnego dla różnych urządzeń ułatwi im komunikację i dzielenie się informacjami. To, jak twierdzi, zapewni bezproblemową identyfikację wizualną. System operacyjny będzie również połączony z mobilnym interfejsem użytkownika EMUI firmy. Nie trzeba dodawać, że interfejs dostosuje się do wyświetlacza urządzenia, na którym jest używany. Ponieważ Harmony OS jest oparty na mikrojądrze, uważany jest za bezpieczny, co ma kluczowe znaczenie w przypadku urządzeń należących do kategorii Internet przedmiotów (IoT).

Zobacz też: Garmin stworzył pierwszy smartwatch z transparentnym panelem słonecznym

Dzięki kompilatorowi Ark łatwiej będzie również dodawać aplikacje dla systemu Android i innych producentów do ekosystemu. Firma uważa, że system operacyjny osiągnie dojrzałość za około 5 do 10 lat. Nie oznacza to jednak, że nie jest on gotowy na urządzenia, które pojawią się w niedalekiej przyszłości. Na przykład Huawei Watch GT posiada już własny system operacyjny Lite OS, jednak Harmony OS pożyczył z niego kilka elementów. Jest więc całkiem możliwe, że nadchodzący Watch GT 2 będzie dostarczany z systemem Harmony OS. Poza tym, ponieważ jest to platforma typu open-source, inni producenci mogą zainstalować ją również na swoich urządzeniach. Dyrektor wykonawczy Huawei nie przedstawił szczegółów na temat tego, w jaki sposób firma przekona innych producentów.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.