Stabilny Windows 10 z jądrem Linux

Microsoft daje kolejny dowód swojej miłości do Linuksa

Paweł Maretycz Newsy 29-08-2019

ExFAT (Extended File Allocation Table) jest systemem plików Microsoft dla dysków półprzewodnikowych i kart SD, który został zaprezentowany w 2006 roku. Ponieważ był to system zastrzeżony, montaż tych dysków i kart na maszynach z systemem Linux zazwyczaj wymagał zainstalowania dodatkowego oprogramowania. Dziś jednak Microsoft ogłosił, że wspiera dodawanie exFAT do jądra Linuksa i publikowanie specyfikacji technicznych dla exFAT.

System plików exFAT także dla Linuksa

exFAT także dla Linuksa

Microsoft już od jakiegoś czasu otwarcie deklaruje miłość do Linuksa. Za słowami coraz częściej idą także czyny.

Jest dla nas ważne, żeby społeczność Linuksowa mogła korzystać z exFAT zawartego w jądrze Linuksa. W tym celu udostępnimy publicznie specyfikację techniczną exFAT. Robimy to celu ułatwienia rozwoju zgodnych, interoperacyjnych wdrożeń.

Oprócz tego, że Microsoft chce, aby stał się on częścią jądra Linuksa. Dodaje również, że ma nadzieję, iż specyfikacje exFAT staną się częścią definicji Linuksa w Open Invention Network. Po zaakceptowaniu kod skorzystałby z obronnych zobowiązań patentowych ponad 3040 członków i licencjobiorców OIN.

Zobacz też: 5G to nie wszystko. Qualcomm naciska na popularyzację Wi-Fi 6

Microsoft i Linux były kiedyś śmiertelnymi wrogami — a niektórzy ze społeczności Linuksowej zdecydowanie nadal myślą o Microsofcie jako źródle antyotwartym. Jednak w dzisiejszych czasach Microsoft wyraźnie zaakceptował open source i Linux. Jest on obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na Azure i opcjonalnie, częścią systemu Windows 10, dzięki swojemu Podsystemowi Windows dla Linuksa. Wciąż interesujące będzie to, jak społeczność zareaguje na tę propozycję. Posmak strategii Microsoftu objąć, rozszerzyć i wygasić nadal budzi niesmak w społeczności. Nie tak dawno temu, to posunięcie zostałoby zinterpretowane jako kolejna próba Microsoftu zniszczenia konkurencji poprzez tego typu działanie.

Źródło: TechCrunch


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x