Mogłoby się wydawać, że Huawei jest największym poszkodowanym w stale zaogniającej się wojnie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Naturalnie cierpią na tym też konsumenci, ale również firmy z USA. W końcu brak możliwości współpracy z jednym z największych producentów elektroniki na świecie daje o sobie znać w budżetach wielu korporacji. To podobno one nadal sprawiają, że Donald Trump przedłuża czyściec Huawei. Niemniej każdy kij ma dwa końce i produkcja w Chinach staje się coraz mniej opłacalna, jak i po prostu bezpieczna. Z takiego założenia już zawczasu wychodzi Google ze swoją produkcją Pixeli.

Google powoli rezygnuje z produkcji w Chinach — cel Wietnam

Pixel 3a google precyzja wykonania

Jak podaje raport azjatyckiego oddziału Nikkei, Google planuje możliwie najszybciej przenieść produkcję Pixeli do Wietnamu. Dokładniej do jednej ze starych fabryk wykorzystywanych przez Nokię i tyczyć ma się to głównie Pixela 3a, który okazał się sukcesem Amerykanów. Niemniej sytuacja nie tyczy się wyłącznie smartfonów, bo mowa jest też o głośnikach Home (Nest), ale w tym wypadku przeprowadzka skierowana jest do Tajlandii. Nadal mowa jest o nowych produkowaniu najnowszych urządzeń w Chinach, więc o pełnej rezygnacji z Państwa Środka na razie nie ma mowy.

Zobacz też: RedmiBook 14 zadebiutuje wraz z Redmi Note 8.

Zważywszy, że Google planuje w tym roku niemalże podwoić swoje wyniki sprzedaży Pixeli (10 milionów smartfonów), to wszelkie perturbacje z Chinami niewątpliwie nie są firmie na rękę. Mimo wszystko Amerykanie wiedzą, że muszą być gotowi na każdą ewentualność i o ile nie martwią się oni o patenty, tak koszty produkcji mogą drastycznie wzrosnąć. O ile Wietnam, Tajlandia i coraz częściej Indie faktycznie są wybierane przez wielu producentów, to jednak Chiny nadal pozostaną tym najtańszym wyborem.

Źródło: Android Police, Nikkei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.