AMD poszło na ugodę w związku z pozwem zbiorowym o fałszywą reklamę swoich procesorów opartych na architekturze Bulldozer na łączną sumę 12,5 miliona dolarów. Są to pieniądze do podziału pomiędzy wszystkich właścicieli tych układów, o ile złożą stosowny wniosek. Bulldozer to podstawa procesorów FX od AMD, które zadebiutowały w 2011 roku. Zostały powszechnie uznane za niewypał z powodu ich wysokiego zużycia energii i niską wydajność w porównaniu do konkurencji. Wiele osób obwinia Bulldozer za spadki AMD na rynku, które ostatecznie doprowadziły firmę na granicę bankructwa.

AMD zamknęło sprawę Bulldozera

AMD zamknęło sprawę Bulldozera

Jednak nie tego tyczył się pozew, lecz nieporozumienia związanego z tymi układami. Firma reklamowała te procesory jako modele ośmiordzeniowe. W rzeczywistości zawierały one cztery moduły, z których każdy miał dwa rdzenie wykonawcze ze wspólnymi zasobami, takie jak wspólny front end, pamięć podręczna i jednostka zmiennoprzecinkowa, co oznacza, że rdzenie nie były w stanie działać niezależnie. Firma AMD utrzymywała, że moduły dwurdzeniowe nadal odpowiadają definicji dwóch tradycyjnych rdzeni, ale niektórzy klienci nie zgodzili się z tą retoryką. Doprowadziło to do długotrwałego pozwu klasyfikacyjnego dotyczącego fałszywej reklamy, który został złożony w 2015 roku. Jednak AMD zgodziło się w końcu pójść na ugodę i wyłożyło w związku z nią 12,1 miliona dolarów. Rozliczenie daje około 35 dolarów na procesor. Oczywiście pod warunkiem, że liczba powodów spełnia prognozy sądu. Niestety, sąd przewiduje, że podanie złoży tylko 1/5 klientów, którzy zakupili felerny.

Zobacz też: Przeglądarka Whale to odpowiedź LG na potrzeby składanych smartfonów

Jak w przypadku każdej ugody, która jest związana z płatnością ryczałtową od pozwanego. Dlatego też suma ta może się zmniejszyć, jeśli więcej osób zgłosi się do żądania wypłaty gotówki. Jeśli więc kupiłeś którykolwiek z siedmiu modeli Buldożera na stronie internetowej AMD lub w Kalifornii, masz prawo do swojego kawałka puli rozliczeniowej. Dlatego też sprawa dotyczy nas w niewielkim zakresie. Chociaż i tak podejrzewam, że wiele osób nie do końca zapozna się ze sprawą. Część z nich rzuci się na Allegro czy OLX w celu zakupu tych układów. Natomiast wielu sprzedawców wykorzysta sytuacje i zacznie je sprzedawać za więcej. Co do decyzji AMD była ona słuszna. Firma co prawda miała duże szanse na wygraną. Jednak zamknięcie tej sprawy, zwłaszcza tak niskim kosztem może tylko wyjść firmie na dobre. Ciągnięcie takiej sprawy za sobą mogłoby mieć zły wpływ na czerwonych.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.