ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei największym producentem procesorów w Chinach

Architektura RISC-V może zastąpić w przyszłości ARM u Huawei

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że Huawei dostał zakaz korzystania z nowych rozwiązań ARM. Co prawda jest to brytyjska firma, jednak wiele z jej rozwiązań powstało w USA. Już wtedy spodziewaliśmy się, że może się to negatywnie odbić na konsorcjum. Okazuje się, że Huawei ma już plan awaryjny także w kwestii procesorów, a nie tylko systemu operacyjnego.

Huawei z architekturą RISC-V

Huawei z architekturą RISC-V

Huawei ogłosił, że rozważy wykorzystanie wolnej architektury RISC-V, jeśli ograniczenia rządu USA utrzymają się. Harmonogram premier Huawei nie jest obecnie objęty amerykańskim zakazem, ponieważ firma uzyskała już licencję na architekturę ARMv8. Istnieje jednak możliwość, że producent nie będzie w stanie korzystać z nowych technologii ARM w przyszłości. Mimo że ARM jest firmą brytyjską, niektóre z jej technologii są opracowywane w Stanach Zjednoczonych, więc musi spełniać wymogi zakazu.

Jeśli nowe technologie ARM nie będą dostępne w przyszłości, możemy również wykorzystać RISC-V. Architekturę otwartą dla wszystkich firm. Wyzwanie nie jest nie do pokonania.

— Powiedział Xu.

Zobacz też: Smartfon Meitu stworzony przy współpracy z Xiaomi już w przyszłym roku

Huawei jest już członkiem Fundacji RISC-V. Jednak firma stwierdziła również, że nie podjęła jeszcze żadnych wysiłków, aby przejść na RISC-V, woląc kontynuować korzystanie z ARM. Firma jednak musi mieć plan awaryjny i możliwość całkowitego uniezależnienia się od wpływów z USA. RISC-V nie jest jedynym otwartym zestawem instrukcji (ISA), ponieważ IBM niedawno wprowadził zestaw instrukcji POWER open source. Warto również dodać, że Huawei nie jest jedynym chińskim producentem zainteresowanym architekturą RISC-V. Jeszcze wczoraj pisaliśmy, że Huami opracował właśnie nowy układ do swoich smartzegarków oparty na tej technologii.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy