Huawei prowadzi obecnie rozmowy z Rosją na temat zainstalowania rosyjskiego systemu operacyjnego o nazwie Aurora OS. Ma on trafić na 360000 tabletów producenta. Urządzenia te zostaną wykorzystane do przeprowadzenia spisu ludności Rosji w przyszłym roku. Źródło, które zostało przytoczone w raporcie, mówi, że jest to projekt pilotażowy. Instalowanie rosyjskiego systemu operacyjnego na swoich tabletach jest postrzegane przez firmę jako pierwszy etap. Huawei potwierdził również, że jest w rozmowach z rosyjskim Ministerstwem Komunikacji, ale rzeczniczka nie ujawniła więcej szczegółów.

Huawei z Aurora OS

Huawei z Aurora OS

Raport podaje, że Rosja omawia wykorzystanie systemu operacyjnego Aurora OS na 360000 tabletach Huawei do sierpnia 2020 roku. Dodaje również, że właściciel Aurora, rosyjski państwowy operator telekomunikacyjny, Rostelecom, jest jedynym wykonawcą kupującym tablety do przeprowadzenia spisu ludności w Rosji. W oświadczeniu do Reutersa Rostelecom powiedział:

Różne opcje współpracy z Huawei są obecnie rozważane z udziałem Ministerstwa Komunikacji. Nie ujawniamy jeszcze szczegółów, istnieje porozumienie w sprawie poufności.

Huawei podobno szuka alternatywy dla systemu operacyjnego Google Android dla swoich urządzeń. Stało się tak po tym, jak Stany Zjednoczone umieściły Huawei na Liście Podmiotów, zakazując firmie prowadzenia interesów z firmami i technologią opartą na USA.

Zobacz też: YouTube Music wprowadza nowość, którą Spotify i Apple Music mają już od dawna

Jednakże chiński gigant otrzymał ostatnio kolejne 90-dniowe zwolnienie z zakazu. Pozwala mu to na korzystanie z systemu Android wśród wielu innych produktów. Firma powiedziała, że planuje korzystać z systemu od Google tak długo, jak to możliwe. Mimo to przygotowuje się na wypadek, gdyby Stany Zjednoczone poszły naprzód z egzekwowaniem zakazu.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.