Według nowego raportu Bloomberga, organy regulacyjne Unii Europejskiej ds. przeciwdziałania praktykom monopolistycznym rozpoczęły wstępne dochodzenie w sprawie planów Facebooka. A dokładniej tych dotyczących wprowadzenia waluty cyfrowej. Obawiają się one, że waluta Libra może odciąć konkurentów i stworzyć ograniczenia konkurencji związane z wykorzystaniem informacji i danych konsumenckich. UE bada również integrację portfeli Libry z usługami WhatsApp i Messenger na Facebooku.

Libra pod okiem Unii Europejskiej

Libra pod okiem Unii Europejskiej

Źródłem raportu jest kwestionariusz rozesłany przez Komisję Europejską do grup zaangażowanych w propozycje Libry. Według Bloomberga takie dokumenty są często częścią wczesnych kroków w kierunku oficjalnego dochodzenia. Facebook i Komisja Europejska odmówiły skomentowania potencjalnego dochodzenia. Komisja Europejska nie byłaby pierwszym organem regulacyjnym, który wyraził obawy dotyczące tej waluty cyfrowej. W Stanach Zjednoczonych szef ds. kryptowaluty na Facebooku, David Marcus, zadawał pytania komisji House Financial Services. Podczas tego wydarzenia jeden z przedstawicieli powiedział mu, że Facebook nie powinien w ogóle uruchamiać Libry. Ustawodawcy we Francji i w Niemczech również szybko sprzeciwili się temu. Argumentowano to tym, że Facebook stanie się bankiem cieni z własną, suwerenną walutą. Na początku tego miesiąca organy regulacyjne ds. ochrony danych na całym świecie poprosiły o przejrzystość w zakresie przetwarzania danych osobowych przez Stowarzyszenie Libra.

Zobacz też: Google zacznie zmuszać zwykłych użytkowników do zmiany Hangoutsa

Sam Facebook powiedział, że nie uruchomi Libry, dopóki nie zajmie się w pełni kwestiami regulacyjnymi związanymi z walutą cyfrową. Nie wprowadzono jeszcze karty stowarzyszenia Libra. Oznacza to, że zasady funkcjonowania kryptowaluty są nadal nieznane. Biorąc pod uwagę liczbę organów nadzorujących, w których wzbudziła ona zainteresowanie, będzie ona poddawana intensywnej kontroli. Oczywiście o ile dojdzie do jej uruchomienia. Marcus powiedział wcześniej, że oczekuje, iż waluta przejdzie przez najbardziej rozbudowany i najostroższy nadzór przed uruchomieniem w historii techniki finansowej.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.