Przyzwyczailiśmy się, że chipy komputerowe są małe, więc ten zaprojektowany przez firmę Cerebras Systems, zaprojektowany przez sztuczną inteligencję, naprawdę się wyróżnia. Większy niż tablet, Cerebras Wafer Scale Engine ma niesamowitą ilość tranzystorów. Sięga ona bowiem 1,2 biliona. Prostokątny układ scalony mierzy 8 na 9 cali. Przekłada się to na olbrzymią wartość 46 225 milimetrów kwadratowych. Wszystko to sprawia, że jest to największy układ komputerowy w historii. Jest on aż 56 razy większy niż najpotężniejszy układ GPU Nvidii. Dodatkowo został wyposażony w 400 000 rdzeni AI i 18 gigabajtów pamięci.

Największy procesor na świecie

Największy procesor na świecie

Cerebras mówi o chipie na konferencji Hot Chips w tym tygodniu na Uniwersytecie Stanforda. Został zaprojektowany do wykorzystania w złożonych aplikacjach wykorzystujących sztuczną inteligencję. Firma twierdzi, że może skrócić czas przetwarzania danych z miesięcy do zaledwie kilku minut.

Skrócenie czasu szkolenia usuwa główne wąskie gardło w postępie.

— Powiedział założyciel Cerebras i dyrektor generalny Andrew Feldman.

Zobacz też: Redmi Note 8 jeszcze w tym miesiącu? Tak wynika z przecieków

Zamiast zwykłej metody wytrawiania poszczególnych chipów na pojedynczym waflu krzemowym, Cerebras wykorzystuje cały wafel jako pojedynczy, masywny chip, umożliwiając w ten sposób bezpośrednie połączenie poszczególnych rdzeni. Aby poradzić sobie z nieuniknionymi wadami produkcyjnymi, które pochodzą z wytwarzaniem tak ogromnego układu scalonego, Cerebras dodał dodatkowe rdzenie do wykorzystania jako kopie zapasowe. Wykonawca, którym jest TSMC, musiał dostosować swój sprzęt tak, aby stworzyć jeden ciągły projekt. Chłodzenie procesora tej wielkości nie jest łatwym zadaniem. Wykorzystuje on 15 kilowatów mocy, wymagając wielu pionowo zamontowanych rur wodnych. Cerebras rozpoczął wysyłkę sprzętu do garstki klientów. Planuje sprzedawać serwery zbudowane wokół tych układów, zamiast sprzedawać je pojedynczo.

Źródło: TechSPot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.