AMD znowu to robi – seria Radeon 600 będzie oparta na Radeon 400

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-08-19

W tym tygodniu firma AMD po cichu rozpoczęła sprzedaż pięciu nowych kart graficznych producentom OEM w ramach serii Radeon 600. Są to po prostu najtańsze karty sprzedawane przez AMD. Układy te z maksymalną liczbą rdzeni wynoszącą 640 dla najwyższej klasy procesora RX 640, a następnie 320 dla modelu 610. Jest on, wierzcie lub nie, oparty jest na architekturze Graphics Core Next 1, wydanej ponad pięć lat temu. Nie jestem pewien, czy nazwać to nałogiem, czy załamaniem, ale można śmiało powiedzieć, że AMD ma prawdziwy problem z rebadgingiem.

Radeon seria 600

Radeon seria 600

 

W czerwcu 2016 roku AMD wydało część serii 400. Jest ona oparta na procesie litograficznym 28nm. Następnie zmienili im nazwę i ponownie wydali je w kwietniu 2017 roku jako sprzęt z serii 500. Nowa seria 600 składa się w całości ze sprzętu z serii 500 bez żadnej zmiany specyfikacji. Ponadto połowa serii 600 to układy zoryginalnej serii 400. Na obronę AMD dodam, |e jest to prawdopodobnie presja ze strony producentów OEM. Chcą oni reklamować się tym, że ich produkty mają nowszą generację sprzętu. AMD po prostu spełnia ich wymogi. To tylko taktyka marketingowa. Na szczęście mają one nie być dostępne w wolnej sprzedaży. W przeciwnym wypadku sytuacja wyglądałaby znacznie gorzej.

Zobacz też: Jak zgrać zdjęcia z iPhone na PC z Windows?

Jeśli chodzi o datę premiery, mogą one pojawić się w komputerach stacjonarnych i laptopach firm Asus, HP i Acer już na dniach. Choć irytujące jest to, że AMD może ponownie wypuścić takie stare architektury i projekty, najprawdopodobniej gorsze jest to, że rynek na to pozwala.

Źródło: TehSpot






Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x