Kasety magnetofonowe dziś są historią. Format ten został wyparty z rynku przez płyty CD (które zostały z kolei wyparte przez MP3 i strumieniowanie), dziś nikt już nie zajmuje się jego rozwojem. Jak się jednak okazuje sprzedaż kaset magnetofonowych stale rośnie i powoli zaczyna na to reagować rynek.

Sprzedaż kaset magnetofonowych stale rośnie

Choć może wydać się to zaskakujące, to na świecie stale rośnie sprzedaż kaset magnetofonowych, nośnika niemal że zapomnianego. W Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku sprzedało się 219 tysięcy kaset, dla porównania 2 lata temu sprzedano ich 178 tysięcy. W Wielkiej Brytanii przez 2 pierwsze kwartały 2019 roku sprzedano 36 tysięcy kaset, wzrost wyniósł aż 112 %. W Polsce nie ma dokładnych danych, wiadomo jedynie że sprzedaż stale rośnie. Obecnie na Allegro znajdziemy ponad 27 tysięcy ofert sprzedaży tego typu nośników.

Nowe albumy na kasetach

Może wydać się to zaskakujące, ale kaset magnetofonowych na rynku stale przybywa. Już w 2016 roku Eminem ponownie wydał swój album The Slim Shady LP na kasetach. W 2018 roku podobny los spotkał album The Eminem Show, oba okazały się sukcesem. Coraz częściej artyści wydają nowe albumy na kasetach. W tym roku polska grupa hip-hopowa PR8BL3M wydała na kasetach album „Widmo”. Podobne trendy istnieją także za granicą.

Retro-magnetofon z Chin

Na kanale The 8-Bit Guy pojawiła się recenzją chińskiego magnetofonu imitującego styl retro. Magnetofon został też wyposażony w gniazdo USB i SD, dzięki czemu możliwe jest zgrywanie muzyki na współczesne nośniki danych. Magnetofon mógł pochwalić się całkiem pozytywnymi recenzjami na Amazonie. Prawda okazała się jednak brutalna – jakość dźwięku była fatalna, mało tego odtwarzacz pracował w mono.

Czeka nas zalew taniego, chińskiego sprzętu

Powyższy film nie jest dla mnie zaskoczeniem. Identyczny scenariusz miał miejsce w czasach mody na winyle. Nikogo nie interesowały gramofony z górnej półki, najlepiej sprzedawały się te najtańsze. Dziś taki sprzęt można kupić nawet za 100 złotych. Często takie gramofony są tańsze od dobrej igły. Nikt nie przejmował się takimi aspektami jak jakość dźwięku, wykonanie czy ewentualne problemy podczas eksploatacji. Gramofon miał być tani, ładny i plastikowy. To wystarczyło aby być modnym. Podobny los prawdopodobnie czeka magnetofony, co widzieliśmy na powyższym filmie. Dzisiejsza technologia pozwala na tworzenie niedrogich i dobrze grających magnetofonów. Zawsze można sięgnąć po starego deck-a, który również zagra bardzo dobrze, ale bez wątpienia królować będą tanie, chińskie retro-magnetofony. Chciałbym tu zaznaczyć, że chińscy producenci potrafią tworzyć wysokiej klasy sprzęt audio. Znacie taką firmę jak Xindak? No właśnie…

Zobacz też: 40 lat Walkmana – odtwarzacza, który zmienił świat

Kasety mogą dobrze grać!

Powszechnie uważa się, że kasety oferowały fatalną jakość dźwięku. W czasach ich świetności często problemem była równie fatalna jakość nagrań i słaby sprzęt audio (np. popularne „jamniki”). Poza tym najpopularniejszym typem kaset były żelazowe, głównie ze względu na ich kompatybilność. Decki kasetowe ponad to wspierały kasety chromowo-żelazowe, chromowe oraz metalowe, dzięki czemu problem szumów odchodził w zapomnienie. Do tego powstały systemy redukcji szumów takie jak Dolby NR. Problem polegał na tym, że do dziś prawie nikt z nich nie korzysta. Mimo wszystko nawet zwykła kaseta na zwykłym decku bez dodatkowych technologii potrafi zagrać zaskakująco dobrze, jednak niewielu miało okazję przekonać się o tym. Różnice w jakości widoczne przy porównaniu z dzisiejszymi formatami nie są tak naprawdę niczym złym, oddają one klimat starej muzyki. Jeśli komuś nie zależy na tym klimacie, to zakup odtwarzacza kaset jest zbędnym wydatkiem.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.