ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Koszt wyprodukowania Samsunga Galaxy S5 ujawniony w raporcie IHS

Autor: Kamil Piotrowski Kategoria: Newsy
samsung_galaxy_s5_exploded

Samsung Galaxy S5, który oficjalnie zadebiutował na sklepowych półkach w ubiegłym tygodniu jest jednym z najwydajniejszych smartfonów na rynku. Zawdzięcza to oczywiście wykorzystaniu najnowszych podzespołów i technologii. Niestety wydajność kosztuje. Jesteście ciekawi ile tak na prawdę właściciele nowego flagowca Samsunga zapłacili za osiągi swojego najnowszego smartfona? Firma badawcza IHS opublikowała raport, z którego wynika, iż jedna sztuka S5 kosztuje aż 256 dolarów.

W powyższym zdaniu użyłem sformułowania „aż”, gdyż najnowszy smartfon koreańskiego producenta jest zdecydowanie najdroższym spośród flagowców tej marki. Dla porównania koszty produkcji w dniu premiery Galaxy S3 oszacowano na 205 dolarów, a Galaxy S4 na 236 dolarów, gdzie konkurencyjny iPhone’a 5s składał się z części za 199 dolarów.

Galaxy-S5-Main-Board

Przejdźmy jednak do konkretów. Raport firmy IHS obejmuje większość podzespołów smartfona. Najdroższym z nich okazuje się wyświetlacz Super AMOLED, który został wyceniony na około 63 dolary. Kolejnymi komponentami są pamięci DRAM oraz wewnętrzna flash, za które Samsung płaci ok. 33$ oraz układ Qualcomm Snapdragon 801 – 30$.  Natomiast nowość w S5, czyli czytnik linii papilarnych oraz pozostałe czujniki (akcelerometr, żyroskop, kompas i czujnik tętna) to koszt zaledwie odpowiednio 15 dolarów oraz 1,45 dolara. Niestety raport nie jest dokładny, i nie obejmuje wszystkich, nawet tych najmniejszych elementów, które także swoje kosztują.

Od razu nasuwa się pytanie: No dobrze, ale jak to się ma do rzeczywistości? To mało czy dużo?

Koszta produkcji rosną i mają rosnąć również w przyszłości. Galaxy S5 miał celować w finalną kwotę ok. 600 dolarów (bez podatków itp). Nie udało się tego osiągnąć i telefon jest dostępny za 50 dolarów więcej (650 dolarów). Trzeba również uwzględnić w cenie końcowej koszt projektowania, certyfikacji, oprogramowania, reklamy, dystrybucji oraz masę kosztów pośrednich. Biorąc to pod uwagę nie jest łatwo ocenić ile „na czysto” Samsung zarabia na jednej sprzedanej sztuce. Odpowiadając na pytanie, czy to dużo czy mało: jest to kwota dopuszczalna. Resztę pozostawiam Wam do oceny. Dodam jeszcze, że w najbliższym czasie możemy liczyć na dokładniejszy raport, jednak wspomniana kwota 256 dolarów nie powinna ulec drastycznej zmianie.

Źródło: wccftech.com, recode.net

Sprawdź najnowsze wpisy