google-play-services

Blisko miesiąc temu informowaliśmy Was o raporcie ws. bezpieczeństwa smartfonów, który nie wyglądał zbyt optymistycznie dla systemu operacyjnego Google’a. Wygląda jednak na to, że producent wziął sobie tego typu dane do serca. Już wkrótce do znanej opcji „Verify Apps”, która pojawiła się z kolejną wersją sklepu Google Play już ponad rok temu, zawita opcja stałego monitoringu plików APK pozwalająca na kontrolę aplikacji już zainstalowanych na smartfonie.

 

Otwartość systemu Android jest jego niezaprzeczalną zaletą, ale także i największą wadą. Możliwość instalowania aplikacji ręcznie za pośrednictwem plików APK często jest bardzo wygodną alternatywą dla Sklepu Play. Wiąże się to jednak z poważną wadą takiego rozwiązania. Mowa oczywiście o bezpieczeństwie, gdyż mnogość plików rozsianych po sieci uniemożliwia ich dokładną weryfikację i mogą zawierać złośliwy kod, który niestety coraz ciężej wyszukać. Przykładem niech będzie opisywany przez nas malware zaszyty w popularnych aplikacjach pobranych ponad 5 milionów razy, który zamieniał smartfon w „koparkę” kryptowalut, a wyśledzenie jego zajęło parę miesięcy.

verify apps

 

Nowe rozszerzenie Verify Apps oprócz sprawdzenia pakietu przed instalacją, jak to miało miejsce do tej pory, poinformowania o stanie instalacji i wyświetlenia stosownego komunikatu działa również w tle, sprawdzając bezpieczeństwo za każdym uruchomieniem aplikacji.

„Ponieważ potencjalnie szkodliwe aplikacje są bardzo rzadkie, większość osób nigdy nie zobaczy ostrzeżenia lub jakiejkolwiek innej informacji o dodatkowej warstwie ochronnej” – wyjaśnia pracownik Google na oficjalnym blogu. „Spodziewamy się jednak niewielkiej liczby osób, które przy sprawdzeniu uzyskają informację o przypuszczalnym niebezpieczeństwie w wyniku nowej funkcjonalności i dzięki temu zostaną ochronione. Będzie to dla nas sporym sukcesem”.

 

Google twierdzi, że wprowadzona w tamtym roku opcja weryfikacji została użyta ponad 4 miliardy razy, a tylko 0,18% aplikacji uzyskały status szkodliwych. Wraz z nową warstwą ochronną gigant z Mountain View chce jeszcze skuteczniej chronić urządzenia z systemem Android przed niezweryfikowanymi aplikacjami spoza Sklepu Play.

Przesłanie jest widoczne, Google poważnie traktuje bezpieczeństwo autorskiego systemu operacyjnego spod znaku „Zielonego Robocika”. Co z tego wyniknie? Przekonamy się po publikacji kolejnych raportów. Jednak dzięki takim rozwiązaniom jest spora szansa, że stopień infekcji Androida może zacząć w końcu spadać. Oby.

 

Źródło: Google, androidheadlines

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski