Według badań modem 5G od Huawei jest bardzo nieefektywny

Paweł Maretycz Newsy 2019-08-13

Kolejna wielka rewolucja w dziedzinie smartfonów to technologia 5G. Prawie wszyscy najwięksi producenci mają obecnie na rynku przynajmniej jedno urządzenie obsługujące sieć najnowszej generacji. W wyścigu o wprowadzenie na rynek smartfonów 5G firmy mogą być zmuszone do rezygnacji z efektywności projektowania. Nowy raport firmy badawczej IHS Markit podkreśla ten szczególny punkt, zwłaszcza jeśli chodzi o modem 5G pierwszej generacji Huawei, czyli Balong 5000. W swoim sprawozdaniu IHS Markit przebadał sześć obecnych smartfonów 5G na rynku, pochodzących od dostawców takich jak Samsung, LG, Xiaomi, Oppo, OnePlus i Huawei. Samsung ma swój własny modem 5G, podczas gdy inne firmy, z wyłączeniem Huawei, polegają na modemie X50 5G firmy Qualcomm. Rozdarcie modelu Mate 20 X 5G firmy Huawei ujawnia kilka ciekawych elementów konstrukcyjnych.

Modem 5G Huawei najmniej efektywny

Modem 5G Huawei najmniej efektywny

W raporcie podkreślono, że modem Balong 5000 5G nie jest naprawdę wydajny pod względem zarządzania przestrzenią i funkcjami. Jest on jedynym modemem 5G działającym w wielu trybach na rynku. Oznacza to, że modem może przełączać się pomiędzy 5G/4G/3G/2G bez potrzeby stosowania dodatkowego modemu LTE. Jednakże, Mate 20 X 5G jest dostarczany z modemem Kirin 980 SoC, który ma już zintegrowany modem LTE w środku. Tak więc, chip LTE wewnątrz Kirin 980 jest praktycznie nieużywany. Również rozmiar Balong 5000 jest znacznie większy niż jego konkurencji. Mimo że został wykonany w procesie litograficznym 7 nm, to jest on o 50% większy od modemu X50 firmy Qualcomm, który jest produkowany w procesie 10 nm. Należy jednak pamiętać, że modem Balong 5000 jest znacznie gęstszy niż konkurencja. Dodatkowo w jego środku znajduje się zdumiewające 3 GB pamięci LPDDR4 SDRAM. Dla porównania inne modemy takie jak Snapdragon X50 posiadają tylko kilkaset megabajtów pamięci SDRAM.

Zobacz też: Indie ugięły się pod naciskiem USA – sieć 5G bez infrastruktury Huawei

Warto jednak dodać, że nie ogranicza to możliwości obsługi sieci 5G. Huawei mógł zdecydować się na kontynuację tego projektu prawdopodobnie dlatego, że chciał przyspieszyć wydanie swojego smartfonu 5G. Innym możliwym powodem wspomnianym przez IHS Markit jest to, że modem został opracowany przez własną spółkę zależną Hisilicon. Nie musi ona spełniać wymagań innych producentów OEM, które zmusiłyby ją do uczynienia swojego modemu bardziej wydajnym.

Źródło: Gizmochina


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x