Nvidia otwiera się na fanów Linuxa

Paweł Maretycz Newsy 2019-08-09

Stwierdzenie, że relacje Nvidii z użytkownikami Linuksa były mniej niż przyjazne, byłoby niedopowiedzeniem. Jednak teraz wydaje się, że zieloni są gotowi do nawiązania przyjaźni, ponieważ publikuje część swojej dokumentacji sprzętowej GPU z licencją MIT. Dzięki temu uczynią ją bardziej dostępną dla społeczeństwa. Tak przynajmniej wynika z raportu Phoronixa. Linux został stworzony specjalnie dlatego, że Torvalds uważał, iż musi istnieć otwarta alternatywa dla Windowsa. Wielu użytkowników Linuxa woli używać narzędzi open source, które sami mogą badać i modyfikować, zamiast oprogramowania własnościowego, nad którym mają ograniczoną kontrolę. Oparcie Nvidii na sterownikach własnościowych nie jest zgodne z tym etosem.

Nvidia publikuje dokumentacje sprzętowe

Nvidia publikuje dokumentacje sprzętowe

Programiści wkroczyli w proces tworzenia sterowników dla Linuksa z otwartym kodem źródłowym dla sprzętu Nvidii. Wysiłki te zostały jednak zahamowane przez brak dokumentacji procesorów graficznych firmy, co sprawia, że wczorajsze ich odkrycie jest tak istotne. Decyzja Nvidii o udostępnieniu publicznie sporej ilości dokumentacji interfejsu sprzętowego powinna znacznie ułatwić pracę nad tymi sterownikami. Firma powiedziała Phoronixowi, że ta dokumentacja open source jest opracowywana od kilku lat i że nie wszystkie interfejsy sprzętowe zostały opublikowane. Obecnie mówi się, że większość dokumentacji obejmuje architektury Maxwella, Pascala, Volty i Keplera; Phoronix poinformował, że dokumentacja open-source dla architektury Turinga również jest w drodze. Nie określił jednak kiedy przybędzie.

Zobacz też: Apple Music dostosowuje się do Androida Q i otwiera na karaoke

Jest to ważny gest ze strony Nvidii. Wielu graczy polega na systemie Windows, nawet jeśli wolą używać Linuksa. Wynika to właśnie z niższej wydajności na wolnym oprogramowaniu. Dokumentacja prowadzi do lepszych sterowników dla Linuksa. Dzięki temu może ona łatwo uzupełnić inne wysiłki na rzecz poprawy gier na platformie. Między innymi takie jak ciągłe zaangażowanie Valve w poprawę wsparcia dla Linuksa dla gier sprzedawanych poprzez rynek Steam. Nvidia udostępniła dokumentację, o której mowa w raporcie Phoronixa, poprzez GitHub. Miejmy nadzieję, że sygnalizuje to początek ulepszonego wsparcia dla Linuksa od producenta, a nie przypadkowy gest dobrej woli.

Źródło: Tomshardware


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x