Kongresmen z USA twierdzi, że Chiny zmuszają szantażem Indie do korzystania z Huawei

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-08-07

Chiny szantażują Indie, aby wykorzystały rozwiązania Huawei w budowie swojej infrastruktury 5G. Tak przynajmniej wynika z wypowiedzi wpływowego kongresmena USA, która rzekomo padła we wtorek. Kongresmen Jim Banks powiedział:

Chiny szantażują teraz Indie, zmuszając je do wykorzystania technologii Huawei do budowy swojej infrastruktury 5G — nie znają granic! Chińska Partia Komunistyczna przenosi się do silnie uzbrojonych krajów, narażając je na inwigilację i szpiegostwo.

USA miesza Indie do wojny z Huawei

USA Indie Huawei

Z drugiej strony, Chiny we wtorek złożyły oświadczenia, mając nadzieję, że Indie wydadzą niezależny i obiektywny wyrok w sprawie zezwolenia swojemu gigantowi telekomunikacyjnemu na wykorzystanie urządzeń Huawei w budowie sieci 5G. Nikt z władz Indii nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie. W październiku premier Narendra Modi gościć będzie chińskiego prezydenta Xi Jinping w świętym hinduskim mieście Varanasi, jego okręgu wyborczym w północnych Indiach, gdzie oczekuje się, że oba te kraje zajmą się kwestiami handlowymi, w tym deficytem handlowym w wysokości 53 mld USD w latach 2018-19, o który Indie są zaniepokojone. Ashwani Mahajan, szef skrzydła gospodarczego hinduskiego nacjonalisty Rashtriya Swayamsevak Sangh, powiedział, że istnieją obawy dotyczące działalności Huawei w Indiach:

My, jako kraj, nie jesteśmy jeszcze pewni, czy polegamy na Huawei. W skali globalnej chińskie firmy, w tym Huawei, stoją przed zarzutami licznymi zarzutami.

Zobacz też: Wiemy, kiedy Huawei oficjalnie zaprezentuje EMUI 10

Senator Marsha Blackburn stwierdziła, że Chiny, wraz z państwową firmą Huawei, chcą zepchnąć swoją technologię szpiegowską na Amerykę i jej sojuszników.

Musimy wyznaczyć twardą granicę, aby chronić nasze interesy bezpieczeństwa narodowego i własność intelektualną.

Sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że jeśli kraj przyjmie technologię Huawei, Stany Zjednoczone nie będą w stanie dzielić się z nimi informacjami. Jak więc widać USA wciąż nie zrezygnowało z atakowania Huawei. Szkoda tylko, że obecnie opiera się ono na stawianiu Indii w niezwykle niekorzystnej sytuacji. Kraj ten bowiem nie jest stroną w tym konflikcie. Mieszanie go do tego sprawi, że może się narazić jednemu z dwóch wielkich mocarstw.

Źródło: Gizmochina


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x