Koronawirus 5G

ZTE też chce się uniezależnić od USA – własny modem 5G w drodze

2 minuty czytania
Komentarze

Zarówno Huawei, jak i Qualcomm opracowały nowe modemy 5G dla rynku smartfonów. Jednakże modem Balong 5000 od Huaweia ma przewagę nad istniejącym modemem X50 Qualcomma, ponieważ obsługuje zarówno sieci NSA, jak i SA. Okazuje się jednak, że obydwie te firmy doczekają się niedługo konkurenta i to jeszcze w tym roku. Kierownictwo ZTE potwierdza, że samodzielnie opracowany układ 5G firmy będzie dostępny już w drugiej połowie roku.

Modem 5G ZTE

Modem 5G ZTE

Dyrektor generalny ZTE, Xu Ziyang, ujawnił pod koniec ubiegłego miesiąca, że firma pracuje nad chipsetem 5G wykonanym w procesie litograficznym 7 nm. Ostatnio jednak Wang Xiang, starszy wiceprezes ZTE i dyrektor ds. strategii potwierdził, że modem 5G będzie dostępny jeszcze w tym roku. Niestety, nie mamy żadnych szczegółów dotyczących jego specyfikacji. Dodał również, że smartfony 5G są droższe niż smartfony 4G, ponieważ wykorzystują o 50% więcej anten. Innym powodem jest to, że układy 5G nie zostały wyprodukowane masowo, więc ich koszty są nadal dość wysokie. Uważa jednak, że cena smartfonów 5G zbliży się do smartfonów 4G w drugiej połowie przyszłego roku.

Zobacz też:  Unisoc Tiger T710 – uważajcie, bo ten układ może namieszać

ZTE polega na modemie Qualcomm X50 w swoich smartfonach. To jednak powinno się zmienić, kiedy wyda autorski modem. Jego premiera może mieć też olbrzymie znaczenie dla całego rynku. Zwiększona konkurencja na tym polu powinna spowodować szybszy rozwój związany z integracją modemów w SoC oraz obniżenie cen układów. Miejmy więc nadzieję, że Chińczycy pokażą w tej kwestii, na co ich stać. Obawiam się jedynie reakcji USA, które już kiedyś miało z ZTE na pieńku. Mogą oni podobnie jak w przypadku Huawei zablokować rozwój technologii.

Źródło: Gizmochina

Motyw