Komercyjna sieć 5G pojawi się w Polsce w przeciągu kilku lat. Nie oznacza to jednak, że nie są przeprowadzane testy na terenie naszego kraju. Orange przeprowadził już dwa. W Gliwicach operator testował urządzenia od Huawei, natomiast testy w Zakopanem odbywały się z wykorzystaniem sprzętu od Ericssona. Pierwsze testy sieci 5G w Lublinie odbędą się z wykorzystaniem urządzeń od Nokii.

Testy Orange 5G w Lublinie

Testy Orange 5G w Lublinie

Testy te mają pokrywać się z pierwszymi inwestycjami operatora w budowie sieci 5G w Polsce. Te mają wystartować już w 2020 roku, chociaż operator ma się na nich skupić dopiero w 2021 roku. Możliwe więc, że Lublin będzie jednym z pierwszych miast w Polsce z zasięgiem 5G.

Mamy rezerwę na 5G. Chcemy być w tym obecni, widzimy w tym przyszłość, prowadzimy piloty. Niedługo będą ogłoszenia dla Warszawy, Lublina. Inwestycje zaczną się w 2020, ale szczególnie duże inwestycje zakładamy w 2021.

– zapowiedział Jean-Francois Fallacher, prezes Orange Polska.

Zobacz też: Helio G90 i G90T – MediaTek oficjalnie zaprezentował swoje procesory do gier

Nie jest to pierwsza inicjatywa tego typu w regionie. T-Mobile planowało uczynić z Kazimierza Dolnego pierwsze w kraju smart city oparte właśnie na sieci 5G. Biorąc pod uwagę, że jest to dość małe miasteczko, jednak o dużym znaczeniu historyczno-rekreacyjnym wydawało się to strzałem w dziesiątkę. Niestety pomysł upadł z powodu sprzeciwu grupy mieszkańców bojących się sieci nowej generacji.

 Technologia ta jest w fazie eksperymentów, co może budzić pytania, dlaczego przeprowadzać je właśnie na nas. Ponadto coraz bardziej zdajemy sobie chyba wszyscy sprawę nie tylko z blasków, ale i cieni, jakie niosą ze sobą możliwości sieci internetowej.

– mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Kazimierza Dolnego.

Mam nadzieję, że irracjonalne uprzedzenia nie storpedują budowy sieci 5G w Lublinie i już za kilka lat będę mógł się cieszyć szybkim internetem mobilnym.

Źródło: Dziennik Wschodni

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.