Google zapłaciło wielomilionową karę za dyskryminację

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-07-23

Po długim procesie sądowym, który rozpoczął się w 2015 roku, Google wypłaci 11 milionów dolarów na uregulowanie 227 roszczeń. Dotyczyły one osób, które uważają, że niesłusznie odmówiono im kariery w firmie z powodu ich wieku. Porozumienie ugodowe nadal czeka na zatwierdzenie przez sędziego nadzorującego sprawę. Google zobowiązał się również do przeprowadzenia dodatkowych szkoleń dla pracowników i menedżerów, aby uświadomić im dyskryminację ze względu na wiek i związane z nią kwestie.

Dyskryminacja w Google

Dyskryminacja w Google

Kwestionowanie prawne przeciwko Google sięga sprawy wniesionej przez Roberta Heatha w 2015 roku. Według jego relacji z jego doświadczeń z Google. Został on przesłuchany na stanowisko, gdzie rekrutet był pod wrażeniem jego kompetencji. Mimo to natknął się na problemy podczas rozmowy telefonicznej z inżynierem Google, która według Heatha ujawniła uprzedzenia wiekowe. Podczas gdy uregulował on swoje roszczenie z Google w grudniu, pozew zbiorowy przeciwko firmie kontynuował nowy główny powód, Cheryl Fillekes. Według niej, rozmawiała o pracę w Google cztery razy, ale nigdy nie zaproponowano jej pracy. Podczas jednego z wywiadów, twierdziła, że powiedziano jej, aby złożyła nowe CV z datami ukończenia studiów, tak aby ankieterzy mogli zobaczyć, ile ma lat.

Zobacz też: Samsung Galaxy Note10 i Note10+ – ujawniona specyfikacja zdradza kluczowe różnice

Zakładając, że ugoda idzie naprzód, 2,75 miliona dolarów z 11 milionów dolarów wypłaty skończy się w kasetach prawników. Około 35 tysięcy dolarów trafi do każdego powoda zaangażowanego w sprawę. Natomiast dodatkowe 10 tysięcy dolarów trafi do Fillekesa jako głównego powoda. Google nie jest pierwszą firmą technologiczną, która spotkała się z dyskryminacją ze względu na wiek. Intel, Oracle i Facebook zostały oskarżone o podobne zachowanie.

Źródło: Engadget


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x