android-linux-kernel

Każdy system oparty na Linuxie posiada tzw. kernel czyli w skrócie mówiąc warstwę programową, której zadaniem jest komunikacja między sprzętem a wirtualną maszyną. Do grupy tej zaliczane są także różne systemy bazujące w mniejszym lub większym stopniu na Linuxie czyli także Android. Problem polega na tym, że najnowsze wersje jądra mają pierwszeństwo dla różnych dystrybucji tego systemu, a dopiero po pewnym czasie udostępniane w postaci funkcjonalnej dla „zielonego robocika”. Opóźnienie to sięga zazwyczaj do dwóch wydań wstecz. Wygląda jednak na to, że wraz z nadchodzącym Androidem 5.0 sytuacja może się zmienić, gdyż pomimo nieoficjalnego jeszcze wydania kernela w wersji 3.14 jest on w bardzo zaawansowanej fazie prac nad wersją przeznaczoną dla urządzeń mobilnych, przez co bardzo prawdopodobnym staje się niemalże równoczesna premiera kompletnej wersji dla komputerów PC oraz urządzeń przenośnych.

 

Informacja ta może okazać się niezrozumiała, gdyż nie każdy musi wiedzieć z czym wiąże się aktualizacja kernela. Już śpieszę z krótkim wyjaśnieniem. Tak jak wspomniałem we wstępie, jest to element systemu w którym zawierają się najbardziej podstawowe jego składniki, takie jak obsługa sprzętu, sterowniki, obsługa sieci, urządzeń zewnętrznych itp. W związku z tym, nawet pomimo aktualizacji wersji systemu do nowszej, ale bazującej na tym samym kernelu wydajność może być blokowana właśnie przez tą warstwę.

Dla przykładu, kilka cech poprawionych wraz z najnowszym wydaniem:

  • efektywniejsze wykorzystanie procesora
  • poprawa wydajności systemu plików
  • ulepszenie wydajności plików startowych
  • poprawa kolejkowania procesów

 

Informacja o równoczesnej premierze tej wersji kernela na wspomniane platformy sprzętowe może być zaskakująca, gdyż 3.14 jest aktualnie dostępny nieoficjalnie w postaci RC (Release Candidate). Jednak dzięki temu ruchowi wydaje się, że w końcu użytkownicy smartfonów dostaną Androida z najaktualniejszym jądrem, a co za tym idzie najnowszymi funkcjami i usprawnieniami dodanymi do nowej wersji. Bardzo prawdopodobnym jest, że 3.14 zadebiutuje wraz z Nexusem 8 na tegorocznym Google I/O.

 

Źródło: XDA-Developers.com

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski