ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Apple i Samsung sięgnęły po 88% zysków ze sprzedaży wszystkich smartfonów

Autor: Kamil Piotrowski Kategoria: Newsy
sweden-phones

Według Horace Dediu, analityka rynku mobilnego z firmy Asymco, w ciągu ostatnich ostatnich sześciu lat sektor związany z telefonami komórkowymi wygenerował 215 miliardy dolarów zysków operacyjnych netto. Ciekawe nie są jednak ogólne wyniki, a udział poszczególnych producentów. Deidu twierdzi, że aż 87.9% całości „zgarnęły” firmy  Apple i Samsung co daje sumę w wysokości 189 miliardów dolarów.

Przed analizą tekstu warto przypomnieć, że na ten okres przypadają największe premiery oraz spektakularne porażki firm, choćby iPhone’a 3 generacji czy pierwszy model serii Galaxy Samsunga, ale także początek końca Nokii.

horace deidu mobile profits

Największa część puli trafiła do Apple, która zgarnęła aż 133 miliardów dolarów czyli blisko 62%. Koreańczycy mogą pochwalić się „skromnymi” 56 miliardami czystego zysku czyli 26%.

Najciekawiej robi się tuż za wiodącym duetem. Trzecią lokatę zajmuje nie kto inny jak Nokia (9,5% zysków). Fińskie imperium pomimo nie najlepszych wyników w ostatnim czasie, co skutkowało wykupieniem przez Microsoft wyraźnie zaznaczyło swoją obecność w rankingu. Kolejne miejsca zajmują HTC (2,8 % zysku), BlackBerry (1,9 %), LG (1,2%) i Sony. Ta ostatnia pomimo marginalnego zysku ( blisko 0% z całości) zdołała wypracować sobie miejsce w zestawieniu, co jest sporym sukcesem gdyż została dopiero zarejestrowana (wcześniej Sony Ericsson).

Jednak, żaden ze wspomnianych graczy nie wypada aż tak źle jak Motorola – niegdyś pionier technologii mobilnej, doinwestowana przez Google, a w tym roku odsprzedana firmie Lenovo. Pomimo udanej serii najnowszych smartfonów marka ta zanotowała… -2,8 % zysków, co oznacza, że spółka przez dłuższy okres czasu najzwyczajniej w świecie była „pod kreską”.

Należy wziąć pod uwagę, że analiza obejmowała okres 6 lat, co oznacza w świecie nowych technologii prawie że wieczność, więc nie można na jej podstawie snuć  daleko idących wniosków. Mimo to całkiem dokładnie obrazuje nam sporo zawirowań, których byliśmy świadkami w ostatnich latach.

Źródło: phonearena.com, bgr.com

Sprawdź najnowsze wpisy