ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Podwyżka cen Starlink

SpaceX wyjawiło powód kwietniowej eksplozji statku kosmicznego Dragon 2

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Newsy

W sobotę 20 kwietnia bieżącego roku o godzinie 20:13 doszło do poważnej awarii w trakcie testów silników rakietowych SuperDraco, z których korzystał statek kosmiczny Dragon 2. Niestety testy nie zakończyły się pomyślnie – pojazd eksplodował i uległ całkowitemu zniszczeniu. Teraz SpaceX wyjawiło powody eksplozji.

Powód kwietniowej eksplozji statku kosmicznego Dragon 2

Spacex Dragon 2

SpaceX pod przewodnictwem Elona Muska ma za sobą wiele sukcesów, ale też upadków. Jednym z nich jest zdecydowanie eksplozja opisywanego statku kosmicznego, która miała miejsce 20 kwietnia tego roku. Dotychczas przyczyny wybuchu pozostawały nieznane, jednak teraz SpaceX zdecydowało się nieco rozjaśnić sprawę. W oświadczeniu SpaceX czytamy m.in.:

Wstępne analizy danych wykazały, że anomalia wystąpiła na około 100 milisekund przed uruchomieniem ośmiu silników SuperDraco załogowego Dragona i podczas zwiększania ciśnienia w układach napędowych pojazdu. Dowody wskazują, że nieszczelny element dopuścił do przedostania się ciekłego utleniacza – tetratlenku azotu – do wysokociśnieniowych przewodów z helem podczas działań naziemnych. Część tego NTO została przepchnięta z dużą prędkością przez zawór zwrotny systemu helowego podczas gwałtownej inicjalizacji systemu ratunkowego, co w rezultacie zaowocowało awarią konstrukcyjną wewnątrz zaworu zwrotnego. Awaria tytanowego elementu w środowisku wysokociśnieniowego NTO wystarczyła, by spowodować zapalenie się zaworu zwrotnego i doprowadzić do wybuchu.

Zobacz także: Kod śledzący znajduje się w zdjęciach z Facebooka. Jeśli je pobierasz, to jesteś śledzony

SpaceX uczy się na błędach i nie zamierza się zatrzymywać. Dzięki poznanym przyczynom awarii wiadomo już, że w kolejnych egzemplarzach opisywanego statku kosmicznego konieczna będzie wymiana aż czterech zaworów. Warto dodać, iż wciąż istnieje niewielka szansa na to, że jeszcze w tym roku Dragon 2 z załogą opuści ziemię. Biorąc jednak pod uwagę m.in. opisywany wybuch, raczej graniczy to z cudem.

Źródło: SpaceX

Sprawdź najnowsze wpisy