NASA chce drukować statki kosmiczne… na orbicie

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-07-15

Największym problemem przy lotach w kosmos jest opuszczenie orbity Ziemi. Wymaga ono olbrzymiej ilości paliwa. To z kolei dużo waży, a z powodu na wzrost masy wymagana jest jeszcze większa ilość paliwa. Rozwiązaniem tego problemu w odległej przyszłości ma być winda kosmiczna i budowa statków na orbicie. NASA już teraz bada możliwości tej drugiej kwestii. Mają w tym pomóc drukarki 3D.

Statki kosmiczne z drukarki 3D

NASA skupia swoje wysiłki, aby wprowadzić drukowanie 3D w przestrzeń kosmiczną. Agencja podpisała kontrakt o wartości 73,3 mln USD na zademonstrowanie zdolności do drukowania części statków kosmicznych na orbicie przy użyciu Archinaut One. Jest to robot konstrukcyjny, który ma zostać wystrzelony w 2022 roku lub później. Statek będzie latał na pokładzie rakiety Rocket Lab Electron i drukował po dwie 32-stopniowe belki na każdej burcie, przy czym każda z nich będzie rozwijać dwie baterie słoneczne. Zrealizowane tablice mogą wyprodukować do pięciu razy więcej energii niż panele słoneczne, które normalnie można znaleźć na statkach kosmicznych tej wielkości, powiedziała NASA. Made In Space ma już wydrukowane wiązki 3D w 2017 roku. Wszystko to w ramach współpracy z NASA, która symulowała niektóre warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. Jest to oczywiście kolejne wyzwanie — wprowadzenie mikrograwitacji wraz z brakiem wsparcia ze strony człowieka, jeśli coś pójdzie nie tak.

Zobacz też: Jak sprawdzić jaki mam model laptopa?

Jest to początek drugiej fazy partnerstwa pomiędzy obiema firmami. Jeśli się powiedzie, może to zmienić podejście NASA i innych do budowy i naprawy statków kosmicznych. Może to oczywiście prowadzić do budowy statków kosmicznych na orbicie oraz stacji kosmicznych. W przyszłości technologia ta może także przyczynić się do powstania megastruktur. Czyli gigantycznych konstrukcji w przestrzeni kosmicznej, które mogą między innymi zapewnić optymalne warunki do życia dla dziesiątków tysięcy ludzi, będąc przy tym samowystarczalnymi.

Źródło: Engadget


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x