Polskie laptopy Hyperbook od teraz z ekranami AMOLED

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-07-11

AMOLED od początku swojego powstania budził wielkie nadzieje. Mimo że pierwsze wyświetlacze tego typu z poprawnym odwzorowywaniem kolorów miały naprawdę niewiele wspólnego, a biały był zwykle lekko zielony bądź żółty to cieszyły się one olbrzymim zainteresowaniem. Mijały lata i obecnie technologia rozwinęła się do tego stopnia, że naprawdę trudno jej coś zarzucić pod względem prawidłowego odwzorowywania kolorów.

Hyperbook z ekranami AMOLED

Hyperbook

Wyświetlacze te powoli stały się standardem w smartfonach. Co prawda nie wyparły technologii LCD, jednak ta stała się tańszą alternatywą, natomiast w segmencie premium niepodzielnie rządzą ekrany oparte na organicznych diodach świecących. Technologia ta już jakiś czas temu ku uciesze fanów zaczęła trafiać do telewizorów, monitorów oraz laptopów. To ostatnie w głównej mierze jest akurat zasługą Samsunga, który produkuje panele AMOLED właśnie dla producentów komputerów przenośnych. Jet to 15,6-calowy wyświetlacz o błyszczącej powłoce i rozdzielczości Ultra HD, czyli  3840 × 2160 pikseli. Poziom odwzorowania barw stoi na bardzo wysokim poziomie. Zarówno dla sRGB i DCI-P3 wynosi 100%, z kolei pokrycie Adobe RGB sięga 93%. Oznacza to, że matryce te świetnie nadają się także dla grafików.

Zobacz też: Sidewalk Toronto – inteligentne miasto czy przerażający Big Brother?

Oczywiście, nie jest to nowość. Wspominam o tym jednak, ponieważ polski producent laptopów, Hyperbook zaczął ich używać w swoim sprzęcie klasy premium. Mowa tutaj o modelu SL504. Należy jednak pamiętać, że jego podstawowy wariant występuje z matrycą IPS i jest znacznie tańszy, bo o całe 800 złotych. Wersja z AMOLED w najniższym wariancie kosztuje natomiast 6699 zł. Jest to olbrzymia różnica, jednak w przypadku profesjonalnych grafików zmuszonych do pracy w terenie taki wyświetlacz może przesądzić o wyborze komputera. Pamiętajmy też, że z biegiem lat technologia będzie tańsza, tak jak miało to miejsce w przypadku smartfonów. Możliwe więc, że w przyszłości różnice w cenach nie będą aż tak duże.

Źródło: PurePC


    Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
    x