Samsung-Galaxy-S4-Black-Edition

Ostatnio pisaliśmy, że wraz z aktualizacją do Androida 4.4 KitKat, Samsung zaprzestał używać sztuczki poprawiającej wyniki w benchmarkach. Sęk w tym, że część użytkowników Galaxy S4 – modelu, którego manipulacja DVFS (Dynamic Voltage and Frequency Scaling) dotyczyła najbardziej, skarży się na kilka problemów związanych z prędkością procesora w pewnych zastosowaniach.

 

Manipulację dynamicznego skalowania napięcia i częstotliwości Samsung używał do podnoszenia wyników w popularnych benchmarkach. Pomimo ogłoszenia przez Koreańczyków, jakoby DVFS został usunięty wraz z aktualizacją do Androida 4.4 KitKat, okazuje się, że moduł wciąż jest zaszyty w kernelu. Wszelkie próby wyłączenia go do tej pory kończyły się fiaskiem, gdyż jest on kontrolowany przez firmware.

 

Dlaczego jest to tak istotne? Z dwóch powodów. Nienaturalne wartości napięcia i częstotliwości nie działają zbyt dobrze na wytrzymałość układu, co może wywołać jego szybszą degradację. Drugą rzeczą, być może bardziej odczuwalną jest genialny pomysł Samsunga, gdzie po wykorzystaniu dodatkowego „przyspieszenia” układu, ten przez 5-10 minut korzysta tylko z częstotliwości 304MHz, w tym czasie w większości aplikacji widać odczuwalny dyskomfort wynikający z powolnego działania.

 

Ten uciążliwy problem najprawdopodobniej został zażegnany, a to dzięki jednemu z użytkowników portalu XDA, który postanowił uporać się z nim poprzez popularny wśród modderów program Xposed. Moduł  niweluje działanie DVFS oraz wyłącza „tryb” 304MHz, dzięki czemu urządzenie pracuje bez zastrzeżeń.

 

Pamiętać należy, że problem może dotyczyć modeli:

  • Galaxy S4 GT-I9500 – GT-I9505
  • Galaxy Note 2 (N7100)
  • Galaxy S3 (I9300)

 

Jeśli więc odczuwasz zauważalne spowolnienie podczas intensywnego używania smartfona z serii Galaxy np. grając w ulubioną grę, być może jest to rozwiązanie Twojego problemu. Projekt ten jest na razie w fazie eksperymentalnej i został przetestowany tylko na modelu S4. Więcej informacji oraz link do pobrania pakietu znajdziecie w oficjalnym temacie autorów.

 

Źródło: xda-developers.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski