android_psx11

Ostatnio redakcyjny kolega informował Was o zniknięciu linii emulatorów z Android Marketu. Prócz nich, jak wiemy, zostało usunięte również konto deweloperskie ich autora, Yong Zhanha (yonghz). Pytanie: dlaczego?

Redaktorzy serwisu androidcommunity.com postanowili poszperać trochę w tym temacie i wyciągnęli parę ciekawych wniosków. Pierwszą rzeczą, którą musimy zauważyć jest fakt, iż z Marketu zostały zdjęte tylko emulatory youghza. Inne programy o tym samym zastosowaniu wciąż tam są, gotowe na lawinę pobrań, którą zniknięcie „oidów” może spowodować. Podążając tym tropem pora zdać sobie sprawę, że samo stworzenie emulatora nie jest dokładnie nielegalne, i chociaż zdania na ten temat są różne i bardzo wiele zależy również od emulowanej platformy, to ROMy zazwyczaj są objęte licencją, tym samym będąc własnością intelektualną danej firmy, co jest przyczyną różnych roszczeń i pozwów.  

Dlatego, według androidcommunity, wycofane z Marketu aplikacje nie były wcale nielegalne. Wzięli na warsztat zatem inną wskazówkę, według której yonghz przy tworzeniu swoich emulatorów wykorzystał kod na licencji Open Source, a jak wiemy z dystrybucji wersji „Pro” czerpał dochody. Okazuje się, że SNESoid (emulator Super Nintendo Entertainment System) był przepisanym na język java programem Snes9x Emulator, ową licencją objętym. Powstały w latach 90′ program został wydany na licencji umożliwiającej kopiowanie i używanie, dopóki jego kod nie miał komercyjnego zastosowania. I o ile na forach poświęconych Snex9x pojawił się wątek pozwania yonghza, redaktorzy androidcommunity ustalili, że twórca programu nie miał zamiaru ścigać Zhanha i domagać się roszczeń z powodu tego naruszenia.

Oczywiście Google ze względu na swoją politykę nie ujawni żadnych dokładnych informacji o sprawie Yong Zhana, jednak na dzień dzisiejszy wydaje się bardziej prawdopodobne, iż sami ustalili, że deweloper narusza regulamin Marketu i licencji Open Source, albo ktoś ich poza kulisami o tym poinformował, aniżeli wielcy producenci emulowanych systemów ruszyli na krucjatę przeciw twórcom tego typu aplikacji, zaczynając właśnie od yonghza. 

snes9x-logo 
snesoid-snes-emulator-android źródło: androidcommunity.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Mynarski