Screenshot-295

 

 

Co roku w urzędach patentowych pojawia się multum nowych rozwiązań zastrzeżonych przez przeróżnych producentów. Oczywiście nie każde z nich trafia na rynek, ale przeglądając zasoby zgłoszonych patentów możemy sporo dowiedzieć się na temat wyobrażeń gigantów na przyszłość. Dzisiaj dotarliśmy do dwóch ciekawych pomysłów przedstawionych przez Koreańczyków z Samsunga.

 

„Gest z przecięciem” – wygodna blokada ekranu

Pierwszym z nich jest nowy sposób wybudzania smartfona. W jego przypadku słowem klucz jest „przecięcie”, aby uzyskać dostęp do telefonu należy, na wyłączonym wyświetlaczu wykonać gest, w którym droga pokonana przez palec chociaż w jednym miejscu się ze sobą krzyżuje. Nie ma to być sposób na zabezpieczenie urządzenia przed niepowołanym dostępem, tylko szybka, niewymagająca zbyt dużo uwagi metoda na uruchomienie ekranu. Dodatkowo, wykonując więcej niż jedno przecięcie, można od razu wywołać zdefiniowaną wcześniej aplikację (np. aparat czy hangouts). Wielkość, kształt czy orientacja gestu nie ma mieć żadnego znaczenia, dobrze obrazuje to rysunek:

Screenshot-296

 

Klawiatura rozszerzonej rzeczywistości

Według mnie jedną z największych bolączek urządzeń typu „smart glass” jest brak sensownego sposobu wprowadzania tekstu. Większość rozwiązań kieruje się w stronę rozpoznawania mowy, jednak zgłoszony przez Samsunga patent pokazuje coś zupełnie innego. Koreańczycy zaproponowali, żeby wyświetlać klawiaturę na… naszych dłoniach:

nexusae0_Keyboard1_thumb

 

 

samsung-gear-glass-augmented-reality-hand-keyboard

W tej propozycji, aby wprowadzić daną literę, należałoby dotknąć konkretnej części palca kciukiem. Proste, prawda? Pomijam tutaj fakt, że dziwacznie musi to wyglądać z boku, ale przecież jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie na przykład jak można rozmawiać przez telefon o przekątnej większej niż 5 cali.

 

W przypadku tego patentu na uwagę zasługują jeszcze dwie sprawy. Przede wszystkim potwierdzają się informacje, że Samsung pracuje nad inteligentnymi okularami, ale to chyba nikogo już nie dziwi. Drugie spostrzeżenie dotyczy sposobu wyświetlania informacji w tym urządzeniu. Aby taka klawiatura mogła działać, potrzebny byłby wyświetlacz obejmujący cały obszar widzenia, nie tylko małą jego część, jak w Google Glass. Czyżby zbliżały się czasy prawdziwej rozszerzonej rzeczywistości, rodem z filmów science fiction?

 

Źródła: androidheadlines.com | androidpolice.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Bąk

Elektronik, twórca internetowego wideo, geek i maniak Androida.