indyjski procesor

Kolejny duży gracz w wyścigu technologicznym? Indie opracowały swój własny procesor

Newsy

Indyjski Instytut Technologii (IIT) Madras wydał zestaw do tworzenia oprogramowania (SDK) dla swojego procesora Shakti o otwartym kodzie źródłowym. Shakti opiera się na architekturze otwartego zestawu instrukcji RISC-V i zostało sfinansowane przez indyjskie Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych. Instytut obiecał, że wkrótce zostanie również wydana rada ds. rozwoju.

Indyjski procesor

indyjski procesor

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

Grupa RISE w IIT Madras rozpoczęła pracę nad projektem Shakti w 2016 roku, planując wydanie rodziny sześciu klas procesorów, z których każdy obsługuje inny rynek. Grupa obiecała, że procesory referencyjne będą konkurencyjne w stosunku do oferty handlowej pod względem powierzchni, wydajności i zużycia energii. Teraz Indie, podobnie jak Chiny i Unia Europejska, wykazują zainteresowanie projektowaniem własnych procesorów, a nie poleganiem na procesorach zaprojektowanych przez amerykańskich producentów. Wraz z wydaniem Shakti SDK, deweloperzy mogą zacząć rozwijać aplikacje dla procesorów Shakti, nawet zanim zostaną skomercjalizowane.

Klasa E

Jest to 3-stopniowy procesor uporządkowany, przeznaczony dla urządzeń wbudowanych, takich jak Internet Rzeczy (IoT), platformy robotów, sterowanie silnikiem itp.

Klasa C

Jest to 32-bitowy 5-stopniowy mikrokontroler klasy in-order, obsługujący prędkości zegara 0,2-1 GHz. Jest przeznaczony do pracy w aplikacjach średniego zakresu i ma bardzo niski profil mocy oraz obsługę opcjonalnej ochrony pamięci.

Klasa I

64-bitowe procesory out-of-order klasy I obsługują prędkości zegara 1,5-2,5 GHz i obsługę wielowątkowości. Jest on przeznaczony do zastosowań mobilnych, pamięci masowej i sieciowych.

Klasa M

W tym miejscu M oznacza multi-core, ponieważ procesory klasy M obsługują do ośmiu rdzeni CPU. Mogą być nimi również rdzenie klasy I i C.

Klasa S

Klasa S procesorów Shakti jest przeznaczona dla stacji roboczych i obciążeń serwerowych. Jest to ulepszona wersja procesora klasy I, która posiada obsługę wielowątkowości.

Zobacz też: Do 2023 roku smartfony 5G wyprzedzą te pracujące na 4G

Klasa H

Są to procesory o wysokiej wydajności obliczeniowej i analitycznej. Ich podstawowe cechy obejmują wysoką wydajność jednonitkową, opcjonalną pamięć podręczną L4, a także obsługę materiałów Gen-Z i pamięci podręcznej.

Projekty eksperymentalne

Grupa RISE pracuje również nad dwiema nowymi klasami procesorów eksperymentalnych. Pierwsza z nich to klasa T, która powinna obsługiwać zabezpieczenia na poziomie obiektu i gruboziarniste znaczniki dla funkcjonalności mikro-VM, aby złagodzić ataki oprogramowania, takie jak buffer-overflow. Drugą jest klasa F. Można ją uznać za aktualizację w klasie T z dodatkowym wsparciem dla redundantnych bloków obliczeniowych i materiałów magistrali, pamięci ECC i funkcjonalności wykrywania trwałych usterek.

Źródło: Tomshardware


    Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
    x