5G szansą dla rynku smartfonów

Do 2023 roku smartfony 5G wyprzedzą te pracujące na 4G

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Podczas tegorocznych targów MWC w Szanghaju, Canalys opublikowało swoje szacunki dotyczące dostaw smartfonów 5G na najbliższe pięć lat. Firma analityczna uważa, że sprzedaż telefonów gotowych do pracy w technologii 5G wyniesie około 800 milionów sztuk w 2023 roku. Będzie to stanowiło 51,4% wszystkich sprzedanych urządzeń w tamtym okresie. Dodaje również, że ta szybka proliferacja telefonów 5G będzie możliwa dzięki interesom rządów krajów rozwiniętych w następnej generacji sieci bezprzewodowych.

Do 2023 roku smartfony 5G staną się normą

smartfony 5G staną się normą

Prognozy Canalys wydają się znacznie bardziej optymistyczne niż prognozy IDC. Wcześniej wydał prognozy mówiące, że udział w rynku urządzeń obsługujących technologię 5G wyniesie około 26% do 2023 roku. Canalys natomiast uważa, że w latach 2019-2023 roczna stopa wzrostu (CAGR) wyniesie 179,9 proc. i oczekuje, że do końca 2023 roku dostawy smartfonów 5G osiągną poziom około 1,9 mld, wyprzedzając dostawy urządzeń 4G. Jak wspomniano wcześniej, optymizm Canalys jest napędzany przez inicjatywy rządów Stanów Zjednoczonych i Chin mające na celu przyspieszenie rozwoju 5G. Firma spodziewa się, że w przyszłym roku urządzenia 5G będą stanowić 17,5% całkowitej sprzedaży w Chinach.

Zobacz też: Witamy drogiego Samsunga Galaxy A80 – wysuwany i obracany aparat już w Polsce

Operatorzy w Chinach mają zainwestować około 5 miliardów dolarów w sieć nowej generacji do końca tego roku i zainstalować około 70-90 tysięcy stacji bazowych 5G w kraju. Jak wskazuje firma badawcza, wielu dostawców smartfonów i producentów sprzętu pochodzi z Chin, a na dodatek rząd ma duże plany względem nowej technologii. Oczekuje się, że trzej główni operatorzy będą agresywnie promować swoje sieci 5G. Natomiast lokalne firmy, takie jak Huawei, Xiaomi, OPPO i ZTE, będą ich partnerami na starcie. Samsung również do nich powinien dołączyć, aby wykorzystać tę okazję do zwiększenia swojej obecności w Państwie Środka.

Źródło: wccfrech

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy