htc tablet

Firma analityczna Gartner opublikowała wczoraj raport dotyczący rynku tabletów w zeszłym roku. Dane te wyglądają bardzo optymistycznie, wzrost sprzedaży tych urządzeń na całym świecie wyniósł 68%, czyli mówimy o 195,4 milionach tabletów. Ciekawy jest też podział na systemy operacyjne, gdyż znaczący skok odnotował Android, który gości już na 62% wszystkich sprzedawanych urządzeniach.

 

Tablety z Androidem sprzedały się w ilości 120,9 milionów sztuk, czyli stanowiły ponad 61,9% wszystkich urządzeń. Jest to ogromny wzrost względem roku poprzedniego, gdzie „Zielony robocik” zagościł w 53,3 mln (45,8%). W tym samym czasie sprzedaż konkurencyjnych rozwiązań z systemem iOS zanotowała wzrost z 61,4 do 70,4 milionów sztuk, jednak ich udział w rynku skurczył się z 52,8% do 36%.

 

gartner-tablet-sales-2013-vendor

 

 

Wyraźnie rysuje się także zmiana trendów panujących w tym fragmencie rynku. Popyt z drogich i uniwersalnych urządzeń przestawił się na tanie, małe, niemarkowe urządzenia, których wzrost sprzedaży wyniósł aż 145% (głównie dzięki rynkom rozwijającym się).

 

„W roku 2013 powstał nowy fenomen, dzięki szerokiemu wachlarzowi rozmaitych urządzeń z systemem Android oferujących wystarczające parametry za niewygórowaną cenę” – powiedziała Roberta Cozza, dyrektor ds. badań.

 

Jeśli chodzi o producentów sprzętu, prym wiedzie firma Apple z 36%, jednak bardzo zbliżył się Samsung (19%), który zaliczył spory wzrost, gdyż poprzedni rok kończył z udziałem 7,4%.

gartner-tablet-sales-2013

 

 

 

 

Źródło: news.cnet.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski