The C64

Commodore 64 wraca w wielkim stylu

2 minuty czytania
Komentarze

Commodore 64 był pierwsztm komputerem osobistym w wielu polskich domach. Ten niezwykle popularny 8-bitowiec wprowadził miliony osób w świat programowania i informatyki. Z perspektywy dnia dzisiejszego jego parametry mogą zaskakiwać. Jednordzeniowy, ośmiobitowy procesor dla regionu PAL ma taktowanie na poziomie 985 KHz, jest wyposażony w zaledwie 64 KB pamięci operacyjnej oraz 20 KB ROM. Obecnie nawet opaski fitnesowe są wielokrotnie wydajniejsze. Mimo to wtedy wystarczyło to do wykonywania złożonej pracy i czerpania przyjemności z gier.

The C64 – Nowa wersja Commodore 64

Jakiś czas temu powstał Commodore 64 mini. Okazał się jednak niewypałem. Oferował dość przeciętną bibliotekę gier, a jego klawiatura była tylko atrapą. Właściwie był to jedynie mały komputer z emulatorem preinstalowanych gier. W tym przypadku oczywiście jest tak samo. Wciąż jest to jedynie emulacja. Jednak znacznie lepiej przemyślana. The C64 nie tylko pozwala na uruchamianie gier znajdujących się we wbudowanej pamięci. Może on służyć jako prawdziwy Commodore 64, chociaż w znacznie nowocześniejszej formie. Przede wszystkim będzie on umożliwiał pracę w środowisku C64 oraz VIC 20. Dzięki temu będziemy mogli pisać na nim kod w BASIC-u. Możliwe będzie także uruchamianie programów z bogatej biblioteki obydwu komputerów. W tym przypadku jednak zamiast magnetofonu albo stacji dysków miękkich wykorzystamy pendrive. Największą i najbardziej wyczekiwaną zmianą względem poprzednika będzie natomiast pełnowymiarowa, w pełni funkcjonalna klawiatura.

Zobacz też: Facebook – jak wyłączyć czerwone kropki powiadomień? Krótki poradnik

Komputer ma generować obraz o rozdzielczości 720p i działać w trybach 50 Hz i 60 Hz. Oczywiście, rozdzielczość gier i programów pozostanie na standardowym poziomie. Jednak coraz więcej urządzeń ma problemy z wyświetlaniem obrazu poniżej 360p. Dlatego też HD jest bardzo dobrym rozwiązaniem z dużym zapasem na przyszłość. Jeśli zaś chodzi o rozgrywkę, to w zestawie dostaniemy pełnowymiarowy joystick, którego konstrukcja opiera się na micro switchach, a nie membranach. Pozwoli to cieszyć się rozgrywką jak za dawnych lat. W urządzeniu natomiast znajdziemy aż 64 klasyczne gry na kultową platformę. Cena The C64 ma wynosić około 500 zł, a do sprzedaży trafi on w październiku.

 

Źródło: Retrogames