Wśród przeglądarek internetowych o rewolucjach można zapomnieć. Są one stale ulepszane, pojawiają się nowe możliwości, ale w czołówce sytuacja praktycznie jest identyczna. Na szczycie Chrome, zaraz za nim Opera i Edge, aby nieco dalej widoczną popularnością jeszcze cieszył się Firefox. Mozilla jednak zmienia swój profil działalności i będzie chciała, aby płacić za ich aplikacje. Płatna przeglądarka brzmi niedorzecznie, ale można też doszukać się w tym sensu. Tymczasem nadchodzi następca mobilnego Firefoxa. Fenixa już poznaliście, a od dziś możecie poznać go na własnym smartfonie.

Firefox 2.0, czyli Fenix teraz dostępny dla wszystkich

Przeglądarka nowej generacji, prawdziwa rewolucja, możliwości nie z tej ziemi — wiele fraz można było przeczytać na temat Fenixa, ale oczywiście trzeb studzić emocje, aby się nie zawieść. Niemniej Mozilla po wielu miesiącach postanowiła udostępnić do publicznych testów omawianą aplikację, która nadal kryje się jako Firefox Preview. Ten ma być docelowo dwa razy szybszy od obecnej wersji Firefoxa i oferować między innymi wbudowaną blokadę przeciwko skryptom śledzącym. Silnik Fenixa to najnowsza wersja GeckoView, odpowiednio zmodyfikowany z pełnoprawnej przeglądarki. To pozwoliło firmie w sposób elastyczny zadbać o prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Nie pytajcie mnie, co rozumieją przez elastyczność. Docelowo Fenix będzie też obsługiwał rozszerzenia — te na razie są w formie zapowiedzi.

Zobacz też: Huawei i FedEx pozywają Departament Handlu USA.

Zainteresowani testami? W takim razie Firefox Preview jest dostępny za darmo w Sklepie Play. Oczywiście docelowo ma to być wspomniany Fenix, o czym świadczą nawet wewnętrzne oznaczenia.. Podzielcie się wrażeniami z użytkowania tej przeglądarki!

 

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.