Właściciele Chromebooków korzystający z alternatywnych dysków sieciowych względem tego od Google będą zadowoleni, gdy system operacyjny Chrome OS 75 wreszcie dotrze do stabilnego kanału. Aktualizacja dostarczy opcjonalną flagę, która umożliwi docelowo zintegrowanie usług dysków sieciowych innych niż Dysk Google z aplikacją Pliki. Niestety, nie wszystkie okazują się kompatybilne.

Chrome OS dyski siecioweChrome OS dyski sieciowe

System operacyjny Chrome OS 75 zawiera nową flagę ARC Documents Provider Integration. Gdy funkcja ta jest włączona, pozwala aplikacjom Android, które zawierają API DocumentsProvider, na wyświetlanie się jako urządzenia zamontowane w aplikacji Pliki systemu operacyjnego Chrome OS. Niestety, idą za tym pewne ograniczenia. Po pierwsze nie obsługuje to aplikacji DropBoxa. Dlatego użytkownicy tego rozwiązania będą się czuli naprawdę zawiedzeni. Po drugie jak już wcześniej wspomniałem, umożliwia to integrację aplikacji Androidowych z aplikacją Pliki. Oznacza to więc, że opcja ta jest dostępna tylko dla urządzeń obsługujących programy napisane dla zielonego robocika. Niestety, masa Chromebooków wciąż nie dostała takiej opcji. Dla wielu nie jest ona przewidziana, inne już od przynajmniej kilkunastu miesięcy tkwią ze statusem planned.

Zobacz też: Ubuntu zachowa wsparcie dla 32-bitów

Chrome OS 75 powinien wkrótce wylądować w stabilnej wersji. Przeglądarka Chrome zarówno na Androida, jak i na komputery stacjonarne została już zaktualizowana do wersji 75. Dodatkowo aktualizacje Chrome OS Stable Channel zazwyczaj lądują w cyklach sześciotygodniowych. Natomiast aktualizacja do Chrome OS 74 była nieco ponad osiem tygodni temu, więc jesteśmy nieco spóźnieni. Dziwi to, tym bardziej że nie zaobserwowałem żadnych problemów z działaniem wersji 75 na swoim Chromebooku. Szczerze mówiąc nawet następna wersja, Chrome OS 76 będąca dostępna w kanale Canary działa całkiem dobrze, bez większych problemów ze stabilnością, chociaż zauważalna jest niższa wydajność.

Źródło: Androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.