Zgodnie z raportem Wall Street Journal z tego tygodnia, rząd USA rozważa zakazanie sprzedaży lub nawet stosowania w USA wszystkich urządzeń 5G wyprodukowanych w Chinach. W maju prezydent USA Donald Trump wydał zarządzenie zakazujące stosowania technologii, które stanowią niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Nakaz ten był zasadniczo skierowany do Huaweia i innych chińskich firm, które mogłyby potencjalnie umożliwić rządowi chińskiemu szpiegostwo przeciwko Stanom Zjednoczonym poprzez sprzęt lub oprogramowanie.

USA zakazuje urządzeń 5G z Chin

USA zakazuje urządzeń 5G z Chin

Huawei ma już zakaz sprzedaży sprzętu telekomunikacyjnego w Ameryce, więc ostatnie posunięcie nie będzie miało bezpośredniego wpływu na giganta. To, że USA zakazuje urządzeń 5G z Chin może to być być kolejnym elementem wojny handlowej. Po Huaweiu Nokia i Ericsson są największymi dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego. WSJ poinformował, że skandynawskie firmy już rozpoczęły produkcję poza granicami Chin. Doszło do tego głównie ze względu na niedawny wzrost amerykańskich ceł w stosunku do produktów wyprodukowanych w Państwie Środka. Według analityków Citi Amita Harchandaniego i Roberta Lamba chińskie zakłady produkcyjne Ericssona odpowiadają za 45% całkowitych mocy produkcyjnych. Natomiast w przypadku Nokii jest to 10%.

Zobacz też: Huawei i FedEx pozywają Departament Handlu USA – każdy ze swoim powodem

Oznacza to, że Ericsson powinien mieć trudniejsze warunki do przeniesienia produkcji poza granice Chin niż Nokia. Jednak obie firmy powinny ostatecznie skorzystać ze wszystkich ostatnich ograniczeń nałożonych na Huaweia. Może się więc okazać, że to właśnie europejscy giganci będą głównymi i jedynymi wygranymi w toczącej się wojnie handlowej pomiędzy światowymi mocarstwami.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.