Apple nadal utrzymuje pozycję światowego lidera na rynku smartfonów premium, mimo że traci dużo w Chinach, jednym z największych rynków świata. Najnowsze informacje Counterpoint Research pokazują, że Apple nie kontroluje już segmentu flagowców w Państwie Środka. Dane pokazują również, że Huawei jest największym beneficjentem kryzysu Apple w tym kraju. Do przetasowania doszło w pierwszym kwartale 2019 roku.

Huawei wygrał z Apple w segmencie premium

Huawei wygrał z Apple

Dane Counterpointa wskazują, że firma amerykańska uzyskała 37% udziału w rynku w I kwartale 2019 roku. W ten sposób jest on niższy niż 82% udziałów w rynku, które spółka posiadała w I kwartale 2018 roku. Jest on również niższy niż udział w rynku, który spółka uzyskała w IV kwartale. Już wtedy jednak była zauważalna tendencja spadkowa, ponieważ wynosił on wtedy 40%.

Zobacz też: Wyciekły pierwsze zdjęcia Xiaomi Mi CC9

W przeciwieństwie do tego, Huawei zanotował wzrost o 38 punktów procentowych udziału w rynku. W I kwartale 2018 roku wynosił on zaledwie 10%. Natomiast w I kwartale 2019 roku wynosił on już 48%. Różnica pomiędzy obydwiema firmami wynosi więc 11 punktów procentowych. Warto jednak zaznaczyć, że Apple w Chinach wciąż ma tendencję spadkową, natomiast Huawei sprzedaje się coraz lepiej. W dużej mierze jest to spowodowane działaniami władz USA i patriotycznym zrywem chińskich konsumentów. Warto jednak zaznaczyć, że według tego raportu smartfony premium obejmują urządzenia od 600 do 800 USD. Natomiast smartfony droższe są już przydzielone w nim do kategorii Super Premium. W niej natomiast Apple wciąż króluje w Państwie Środka z miażdżącym udziałem na poziomie 74% rynku. Dla porównania Huawei ma tutaj zaledwie 14%. Mimo to nawet tutaj Apple ma ciągłą tendencję spadkową, natomiast Huawei notuje wzrosty.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.